AvrupaHaberlerİranOrtadoğu

Hasan Ruhani: Nükleer anlaşma, İran, AB ve dünya için çok önemli bir anlaşmadır

Avrupa turu kapsamında Avusturya’nın başkenti Viyana’da bulunan İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Avusturyalı mevkidaşı Alexander Van der Bellen ile bir araya gelerek karşılıklı ilişkileri konuştu. Ruhani, görüşmenin ardından Avusturyalı mevkidaşı ile ortak basın toplantısı düzenledi.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, “ABD’nin nükleer anlaşma kararı hem kendi ulusal çıkarlarına hem de başkalarının çıkarlarına karşı alınan tuhaf kararlardan biridir” dedi.

Tahran-Viyana arasındaki ilişkilerin seviyesinin olumlu olduğunu belirten Ruhani, iki ülke iradesinin karşılıklı ilişkilerin geliştirilmesinden yana olduğunu söyledi.

Ruhani, İran’la yapılan nükleer anlaşma hakkında şunları kaydetti: Bu anlaşma İran, Avrupa Birliği ve dünya için önemli bir anlaşmadır. ABD’nin anlaşmadan geri çekilme girişimi çok taraflı kurallar ve yükümlülüklerine aykırı olduğu için ne kendilerinin ne de başkalarının lehine olacaktır. ABD’nin bu kararı hem kendi ulusal çıkarlarına hem de başkalarının çıkarlarına karşı alınan tuhaf kararlardan biridir.

Cumhurbaşkanı Ruhani sözlerine söyle devam etti: Nükleer anlaşma çerçevesinde İran’ın menfaatleri sağlandığı takdirde anlaşmayı koruma konusunda elimizden geleni yapacağız. Bu konuda menfaatlerimiz ile verdiğimiz taahhütler iki kefeli teraziye benzediği için dengesi sağlanması gerekiyor. ABD hariç diğer taraflar menfaatlerimizi sağladığı takdirde İran olarak mevcut anlaşmayı ABD olmadan da yürütebiliriz.

“İran ile Avusturya, nükleer anlaşma hususunda aynı vizyona sahip” ifadesini kullanan Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, “Gerçekleşen görüşmede ikili ilişkilerin geliştirilmesine yönelik karar verdik. Bölgesel ve uluslararası konularda da görüşümüz çok yakın” diye konuştu.

Basın toplantısında Avusturya Cumhurbaşkanı da iki ülkenin eskiye dayanan ilişkilerine işaretle, İran ve Avusturya’nın siyasi ilişkilerinin 160. yılını kutladıklarını kaydetti

Der Bellen ayrıca, ABD’nin nükleer anlaşmadan çekilmesini esef verici, yaptırımların geri getirilmesinin insan haklarının ihlali olarak niteledi.

Başa dön tuşu
Bugün 01 Ekim 2022 (1) içerik yüklenmiştir.