HaberlerİranOrtadoğu

Hasan Ruhani: Nükleer anlaşmadan çekilmesi ve büyükelçiliğini Kudüs’e taşıması ABD’nin iki tarihi hatasıdır

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, ABD’nin nükleer anlaşmadan çekilmesi ve büyükelçiliğini Kudüs’e taşımasını Washington’un iki büyük ve tarihi hatası şeklinde değerlendirdi.

Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani bugün Yeni Zelanda’nın Tahran yeni büyükelçisi Hamish Mc. Master’in güven mektubunu kabul ettiği görüşmede, ABD’nin nükleer anlaşma ve Kudüs’e karşı iki hatalı kararına uluslararası camianın karşı çıktığına işaretle, ABD’nin bu iki kararının çok yanlış olmasının, tarihin takdirine bırakıldığını ifade etti.

Cumhurbaşkanı ayrıca Yeni Zelanda’ya nükleer anlaşma konusundaki olumlu tutumundan dolayı teşekkür ederek iki ülkenin her alanda ilişkilerinin gelişmesi için mevcut kapasite ve imkanlardan yararlanılmasına vurgu yaptı.

Görüşmede Yeni Zelanda’nın Tahran yeni büyükelçisi de, nükleer anlaşmayı tarihin en önemli diplomatik kazanımı olarak niteledi.

Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani bugün Nepal’in yeni Tahran Büyükelçisi Sews Lamsal, Lübnan’ın yeni Tahran Büyükelçisi Hasan Abbas, Letonya’nın yeni Tahran Büyükelçisi Peteris Karlis Elferts, Estonya’nın yeni Büyükelçisi Marin Mottus’u da bugün kabul etti.

Bu kabullerde İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ikili ilişkilerin her alanda geliştirilmesine vurgu yaptı.

Cumhurbaşkanı Ruhani Lübnan büyükelçisini kabul ettiği görüşmede, İran’ın Lübnan halkı, hükümeti ve direnişine Siyonist rejimin girişimlerine karşı yardımının süreceğini vurguladı.

Ruhani Nepal Büyükelçisi’ni kabul ettiği görüşmede de, Siyonist rejim tarafından Filistin halkının katliamına işaretle, Filistin halkını savunmak ve bu rejimin saldırıları karşısında pozisyon sergilmeyi küresel barış ve istikrarın gelişmesi doğrultusunda bir hareket ve insanlığı savunmak olarak niteledi.

Başa dön tuşu
Bugün 20 Mayıs 2022 (16) içerik yüklenmiştir.