HaberlerİranOrtadoğu

Hasan Ruhani; Nükleer silahlar hiçbir zaman güvenlik getirmeyecek

İran Cumhurbaşkanlığı internet sitesinin haberine göre, İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Pazartesi günü İspanya Dışişleri Bakanı Jose Manuel Garcia-Margallo’yu kabul etti.

Bu görüşmede iki ülkenin tarihi ilikilerine işaret eden Ruhani, İspanya özel sektör temsilcilerinin Tahran’da bulunmasının iki ülke ilişkilerinin derinleşmesine yol açacağını, Tahran ve Madrid arasında düzenlenecek direkt uçuş hattın da iki tarafın yatırımcıları ve iş sahiplerinin ilişkilerini daha da pekiştireceğini söyledi.

Ruhani, İran aleyhinde uygulanan yaptırımları insanlık dışı olarak değerlendiren İspanya devletinin bu yaklaşımını takdir ederek, nükleer silahlar hiçbir zaman güvenilk getirmeyeceğini, gerçek güvenliğin ülke halklarının istekleri doğrultusunda uluslararası arenada tek parça olarak uygulandığı zaman temin eidlebieceğini belirtti.

Terörizm ve şiddet başta Ortadoğu’da olmak üzere uzakdoğudan batıya kadar yayılmak istendiğini, bu ise dünya çapında bir tehlike oluşturduğunu, zira mülteciler akımı gibi terörizm de yayılabilecek niteliktet olduğunu kaydetti.

Uluslararası ve bölgesel anlamda İran’ın İspanya ile işbirliklerini geliştirmeye yanan olduğunu vurgulayan Ruhani, Ortadoğu bölgesi bügün aşırılık, şiddet ve terörizmle karşı karşıya kaldığını, bu sorunun bir toprakta ve bir bölgede durdurulmayacağını belirtti.

İspanya Dışişleri Bakanı Jose Manuel Garcia-Margallo da bu görüşmede ülkesinin İran aleyhinde uygulanan yaptırımlara karşı tutumunu tekrarlayarak, İran desteğiyle BM Güvenlik Konseyi’nin geçici üyesi olarak seçilen İspanya’nın Viyana’da yapılan nükleer anlaşma konusundaki olumlu istişarelerine devam edeceğini söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Eylül 2021 (11) içerik yüklenmiştir.