HaberlerİranOrtadoğu

Hasan Ruhani: Petrol ihracatındaki hakkımızı göz ardı etmeyeceğiz

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani bugün sabah saatlerinde güven mektubunu sunmak için İran’da bulunan İngiltere’nin yeni Tahran Büyükelçisi Robert Macire ile yaptığı görüşmede Londra ile ikili ilişkilerin geliştirilmesinden yana olduğunu bildirerek, “Günümüzde nükleer anlaşmayla ilgili tarihi bir aşamadayız, AB’nin ABD tarafından yapılan ihlal gierişimlerini telafi etmek için sergileyeceği tutumun gayet açık olması İran milleti açısından büyük bir önem taşımaktadır” ifadelerinde bulundu.

Ruhani sözlerini şu şekilde sürdürdü: İran olarak bölgede asla kriz yaşatmak peşinde olmamamızla birlikte uluslararası sularda herhangi bir sorunun ortaya çıkmasını istemiyoruz. Fakat petrol ihracatı konusundaki doğal haklarımızı da kolay kolay göz ardı etmeyeceğiz.

Nükleer anlaşmanın ticari, ekonomik ve bankacılık alanında doğru bir şekilde yürürlüğe girmediğini kaydeden Ruhani, “İran Avrupa ile münasebetlerini geliştirmeye hazır fakat ABD’nin anlaşmadan çekilmesi ardından geride kalan kısıtlı zaman aşımında top artık AB’nin sahasında” şeklinde konuştu.

Başa dön tuşu
Bugün 29 Ocak 2023 (17) içerik yüklenmiştir.