AsyaHaberlerİranOrtadoğu

Hasan Ruhani, Saravan sınır çatışması olayını takip direktifini verdi

İran Cumhurbaşkanı Ruhani “Hükümet, bu ülke halkının desteklerine dayanarak, yurt sınırlarını yönlendirilmiş şerliklerden temizlemekte kararlı” diye vurguladı.

Cumhurbaşkanı Hüccetülislam Hasan Ruhani, dün verdiği bir mesajla, sınır koruyucularından bir grubun Sistan-Beluçistan eyaletinin Saravan bölgesinde şahadete ermesi münasebetiyle taziyetlerini belirtti.

Cumhurbaşkanı Ruhani mesajının bir bölümünde “İslami İran’ın izzet ve bağımsızlığı daima düşmanların gözlerine diken gibi batmıştır ve buna göre bu yurdun suyu ve toprağının korunması şeref ve cesarete yüce bir konum va anlam kazandırmıştır” diye vurguladı.

Ruhani ayrıca “İran İslam Cumhuriyeti Hükümeti, halkın esirgemeden verdiği desteklerine dayanarak, İslami yurdumuzun sınırlarını yönlendirilmiş şerliklerden temizlemekte kararlı” diye kaydetti.

Cumhurbaşkanı Ruhani daha sonra “Dolaysıyla sayın İçişleri Bakanından, ülke sınırında ortaya çıkan bu şerlik olayına karşı gerekli girişimlerde bulunması için güvenlik güçlerinin işbirliğiyle bir özel komite kurmasını istiyorum. Bu konuyla ilgili rapor da en kısa sürede bana iletilsin. Ayrıca, Dışişleri Bakanlığı da, Pakistan’la imzalanan güvenlik anlaşmasının uygulanması bağlamında gerekli girişimlerde bulunmakla sorumludur” diye yazdı.

Başa dön tuşu
Bugün 03 Şubat 2023 (14) içerik yüklenmiştir.