HaberlerİranOrtadoğu

Hasan Ruhani, şehit gazeteci Sarimi’nin ailesi ile görüştü

İran cumhurbaşkanı “muhabirler günü” dolayısı ile medya ailesi şehitlerinden Mahmut Sarimi’nin ailesi ile bir araya geldi.

Cumhurbaşkanlık enformasyon merkezinin bildirdiğine göre Dr. Hasan Ruhani şehit Sarimi’yi rahmetle anarak, onun şehit olduğu anların acı olduğunu ifade edip, “İran İslam inkılabı ve 8 yıllık kutsal savunma döneminde bir çok İranlı gazeteci şehit oldu, fakat Sarimi ve arkadaşları çok mazlumca şehit oldular” dedi.

Sarimi ve beraberindekilerin şehit oluşunun diğerlerine bir tehlike uyarısı olduğuna işaret eden cumhurbaşkanı Ruhani, ” zira bölgeyi tehdit eden terörizmin, tam anlamı ile vahşiliktir, ve günümüzde zaman ilerledikçe de maalesef İslam ve cihat borazanlığı yapan söz konusu grubun vahşiliği daha da aydınlanıyor” dedi.

Cumhurbaşkanı Ruhani söz konusu terör eylemlerini, İslam’ın gerçek çehresi ve mahiyetini zedelemeye, Müslümanlar arasında tefrika oluşturmaya çalışanların komploları olduğunu, nitekim günümüzde Afganistan’da var olan komploların artık Lübnan, Suriye ve Irak’a da sıçradığını söyledi.

Teröristlerin İslam çehresini tahrip etmek ve İslam dünyasının ilerlemesini engellemeyi hedeflediklerini belirten cumhurbaşkanı, hiç şüphesiz bu hedefin en etkin planlayıcılarından birinin Siyonist İsrail casusluk servisi MOSSAD olarak perde arkasında teröristleri hidayet ve yardım ettiğini belirtti.

İranlı muhabir ve İRNA’nın Mezar şerif bürosu sorumlusu Şehit Mahmut Sarimi, 1998 yılında Taliban’ın saldırısında İranlı diplomatlarla birlikte Mezar Şerif’te şehit oldu.

Başa dön tuşu
Bugün 21 Haziran 2024 (19) içerik yüklenmiştir.