İslami Davet

Hasan Ruhani: Sistani Belucistan Şii Ve Sünni Birliğinin Göstergesidir

28 Şubat 2017 19:17

İran’ın Sistan ve Belucistan eyaletini ziyaret eden Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, bölgedeki kalkınmaya çeşitli etniklerden oluşan yerel halkın birliğinin zemin hazırladığını anlatarak, “Bu eyaletin sakinleri, yabancılar tarafından uydurulup birçok ülkeyi yakıp deviren çatışmalrın yaşandığı bir ortamda, İran’da farklı etnikler ve mezhepler arasında hala birlik ve kardeşliğin var olduğunu tüm dünyaya ispatladı” ifadelerinde bulundu.

Ruhani, Belucistan’ın daha güvenli şekilde gelişmesi için İran’ın komşu ülkelerle yakın işbirliği kurmak istediğini bildirerek, şu açıklamalarda bulundu: Bu eyaletin tüm komşu ülkelerini ziyaret ettik. Burada bulunan tüm kardeşlerimiz ve komşularımızla kardeşlik ve samimiyet içinde bölgenin gelişmesi için işbirliği kurmayı planlıyoruz. Hükümetin en önemli amaçlarından biri burada bulunan Makran Kıyıları’nın kalkınmasını sağlamaktır. Milli, mezhepsel ve etnik birliğinin oluşturulması da takip ettiğimiz bir diğer plandır.

Sistan ve Belucistan’ın İran’ı Hint Okyanusu’na bağlayan tek eyalet olduğuna işaret eden Cumhurbaşkanı Ruhani, sözlerine şunları da ekledi: Bu eyalet önemli ve stratejik bir konuma sahiptir bu yüzden bölgenin gelişmesi için Hindistan ve Afganistan’la bir işbirliği anlaşması imzaladık.

Hasan Ruhani: Sistani Belucistan Şii Ve Sünni Birliğinin Göstergesidir Konusuna Ait Etiketler

Yukarı Çık