ArabistanHaberlerİranOrtadoğu

Hasan Ruhani: Suudi Arabistan insan hakları ve İslami değerleri çiğnedi

İran Cumhurbaşkanı Ruhani yayınladığı mesajında Suudi Arabistan’ın gayri İslami ve insanlık dışı eylemini kınayarak, bu eylemin mezhepçilik ve terörizmi körükleyebileceğini belirtti. Cumhurbaşkanı Ruhani’nin mesajının metni şöyle:

“Bismillahirrahmanirrahim

Mücahit bilgin Şeyh Nimr’in idam haberi, İsma dünyasında herkesi hüzne bürüdü. Bendeniz insan hakları ve İslami değerlerle çelişen bu eylemi kınayarak, Şehy Nimr’in ailesi ve bütün müslümanlara başsağlığı diliyorum.

Kuşkusuz Suudi Arabistan devleti böyle insanlık dışu bir eylemle özellikle de İslami ülkeler nezdindeki prestijine gölg düşürmüştür. Böyle bir hareket, son yıllarda bölgeyi istikrarlaştıran ve kana bulayan mezhepçilik, terörizm ve aşırıcılığı bölge ve dünyada körükleyebilir.

İran müslüman halkı bütün müslümanlar gibi bu gayrı İslami hareketi şiddetle kınıyor, ancak bu cinayetin ülke içindeki başına buyruk kimselerin yasadışı eylem yapmaya ve devletimizin prestijini zedelemeye kalkışanlar için müsait zeminin ortaya çıkmasına izin vermez.

Dün Meşhed ve Tahran’da aşırıcıların yaptığı hareket sonucu Suudi Arabistan’ın Tahran’daki Büyükelçiliği ile Meşhed’deki Başkonsolosluğu’nun hasar görmesi, asla kabul edilir değildir ve bu hareket her şeyden önce devletimizin haysiyetini zedelemektedir. Devletin bütün yetkilileri böyle başına buyruk kimselerin ciddiyetle önlenmesi gerektiğinde hemfikirdir.

Dolayısıyla İçişleri Bakanı’ndan Yargı Erki ve İstihbarat Bakanlığı’nın işbirliği ile diplomatik mekanlara saldırı düzenleyenleri ortaya çıkarmalarını ve adaletin eline teslim etmelerini istiyorum. Böylece bundan sonra bu tür çirkin hareketlerin gerçekleşmesine tanık olmayız ve İran’da bulunan bütün diplomatik mekanların güvenliği etkilenmez.

Allah, Şeyh Nimr’in ruhunu Kerbela şehitleriyle birlikte olmayı nasip eylesin ve müslümanları yüceltsin.

İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı

Hasan Ruhani”

Başa dön tuşu
Bugün 02 Nisan 2023 (1) içerik yüklenmiştir.