HaberlerİranOrtadoğu

Hasan Ruhani, Tahran ve Moskova ilişkilerinin tamamen stratejik olduğunu belirtti.

İslami İran cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Tahran ve Moskova ilişkilerinin tamamen stratejik olduğunu belirterek, ‘iki ülke arasında son yıllarda ikili, bölgesel ve uluslararası ilişkiler ciddi olarak gelişti ve özel bir konuma geldi’ dedi.

Ruhani, Tahran’da Rusya Duma Meclisi başkanı Volodin’i kabulünde, İran ve Rusya ile ikili ve bazı bölge ülkeleriyle üçlü işbirliklerin ve ilişkilerin değerli olduğunu belirterek, bu ilişkiler ve işbirliklerin bölge halklarının yararına olacağını söyledi.

İran cumhurbaşkanı, İran ve Rusya arasında Suriye konusunda işbirliklerin bölgenin güvenlik ve barışı konusunda önemli olumlu etkilerinin olduğunu belirterek, bu işbirliğinin Suriye ve bölgede güvenliğinin tam olarak sağlanıncaya kadar devam etmesi gerektiğini söyledi.

İran cumhurbaşkanı Ruhani, Batılı devletlerin Rusya karşısında sorunlar çıkarmasının nedeninin İran açısından çok iyi anlaşıldığına temasla, ”bu sorunlar bölgede İran için de vardır ve buna karşı İran ve Rusya’nın uluslararası meseleler, ilişkiler ve işbirliklerini daha da yakınlaştırması gerekiyor’ dedi.

Sözkonusu görüşmede Rusya Doma meclisi başkanı Volodin de, iki ülke arasında son yıllarda gelişmekte olan ilişkiler ve işbirliklerin iki ülke liderlerinin aldıkları kararlar sayesinde gerçekleştiğini belirterek, ”Rusya parlamentosu, iki ülke ilişkilerinin gelişmesini ve anlaşmaların icrasına tam olarak destek vermektedir’ dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 21 Ocak 2022 (23) içerik yüklenmiştir.