AsyaHaberlerİranOrtadoğu

Hasan Ruhani: Tahran ve Pekin’in iradesi tüm alanlarda stratejik ilişkilerin devamıdır

İslami İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ve Çin Cumhurbaşkanı Şi Cin Ping, yaptıkları görüşmede iki devlet iradesinin stratejik ilişkilerin tüm alanlarda işbirliğinin devam etmesi olduğunu belirttiler.

İRNA’nın verdiği habere göre Şanghay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) 18. Liderler zirvesi için Çin’de bulunan Ruhani, Çin Cumhurbaşkanı Şi Cin Ping ile görüştü.

Başarılı düzenlenen ŞİÖ zirvesi için teşekkür eden Ruhani, Ping’in 2016 yılında Tahran’a yaptığı ziyaretin iki ülke ilişkilerinde bir dönüm noktası olduğunu söyledi.

Çin’in son yıllarda İran’ın ilk ticaret ortağı olduğunu ifade eden Ruhani, milli para ile ticaretin bu sürecin devamını sağladığını belirterek, bankacılık ilişkilerinin gelişmesinin anlaşmaların uygulanması için en önemli etken olduğunu söyledi.

İki ülkenin enerji, ulaştırma ve sanayi alanında önemli projeleri olduğunu ifade eden Ruhani, iki ülke ortak komisyon toplantısının düzenlenmesi ile projelerin hızlanması gerektiğini söyledi.

Pekin’in Kapsamlı Ortak Eylem Planının(KOEP) hayata geçmesindeki etkili ve önemli rolüne değinen Ruhani, Pekin’in mevcut şartlarda da KOEP’in devam etmesinde önemli role sahip olduğunu söyledi.

İki ülkenin terörizm, radikalizm ve kaçakçılıkla mücadelede işbirliğinin önemli olduğunu ifade eden Ruhani, iki ülke arasında kültürel, bilimsel ve teknoloji alanındaki işbirliğinin önemli olduğunu söyledi.

Şi Cin Ping de İran ŞİÖ toplantısına katılımının örgütün uluslararası nüfuzunun artmasına sebep olduğunu belirtti.

Çin’in İran ile stratejik ilişkilerini geliştirmeye azimli olduğunu ifade eden Ping, KOEP’in çok yönlü politikaların getirisi ve bölgesel barış ve istikrarın garantisi olduğunu belirterek, güçlendirilmesini istedi.

Ülkesinin Amerika’nın KOEP’ten çıkması ve yeni ambargolarına karşı olduğunu ifade eden Ping, anlaşmaya taraf ülkelerin taahhütlerini yerine getirmeleri gerektiğini söyledi.

Bu seneki Liderler Zirvesinde üye ülkeler olan Çin, Hindistan, Kazakistan, Kırgızistan, Pakistan, Rusya, Tacikistan, Özbekistan ve gözlemci ülkeler İran, Afganistan, Belarus ve Moğolistan Liderlerinin yanında uluslararası kurum ve kuruluşların temsilcileri de katılmaktadır.

Şanghay İşbirliği Örgütü’nün (ŞİÖ) temeli 1995 yılında Sovyetler Birliği’nin dağılması sonrasında Rusya ile Çin arasında birbirlerine düşman olmadıklarını askeri güvence altına alan anlaşmalarla atılmaya başlandı.

1996 yılında, Çin, Rusya, Kırgızistan, Tacikistan ve Kazakistan üye ülkeler arasında güvenin arttırılması, sınır bölgelerinin silahsızlandırılması ve bölgesel işbirliğinin teşvik edilmesi amacıyla ‘Şanghay Beşlisi’ni oluşturdu.

Başa dön tuşu
Bugün 06 Ekim 2022 (21) içerik yüklenmiştir.