HaberlerİranLatin AmerikaOrtadoğu

Hasan Ruhani, Türkiye, Pakistan başbakanları ve Venezüella devlet başkanına mesaj gönderdi

İran milletinin seçtiği cumhurbaşkanı Türkiye, Pakistan başbakanları ve Venezüella devlet başkanının tebrik mesajlarını ayrı ayrı yanıtladı.

Hasan Ruhani Türkiye başbakanı Recep Tayyip Erdoğanın İran cumhurbaşkanının 11. Dönem cumhurbaşkanlığı seçimlerinde zafer elde etmesi dolayısıyla gönderdiği tebrik mesajına verdiği cevapta, İrana komşu olan ülkelerle ilişkilerin geliştirilmesinin İranın gelecek hükümetinin en öncelikli siyasetleri arasında yer aldığını dile getirdi.

Ruhani bu mesajında ayrıca İran ve Türkiye milletlerinin öteden beri sahip oldukları tarihi ve kültürel ortaklıklarına değinerek bu ortaklıkların aslında bölgede istikrar ve güvenliğin sağlanmasına sebep olacağını vurguladı.

İran milletinin seçtiği cumhurbaşkanı Pakistan başbakanı Navaz Şerifin tebrik mesajına verdiği cevapta, iki ülke arasındaki tarihi ve kültürel ortaklıkların bölgede barış ve asayişin sağlanmasında önemli etkisi olacağını belirterek, Pakistanın İranın 11. Hükümetinin dış siyasetinde özel konuma sahip olacağını dile getirdi.

Ruhani Venezüella devlet başkanı Nikolas Madorunun tebrik mesajına verdiği cevapta, iki ülke arasındaki ilişkilerin gelişmesini dilerken Venezüella hükümetinin İranla münasebetlerin gelişmesi yönündeki çabalarını takdirle karşıladı.

Başa dön tuşu
Bugün 29 Haziran 2022 (22) içerik yüklenmiştir.