HaberlerİranOrtadoğu

Hasan Ruhani: Ülkelerin çoğu, ABD’nin iç yasalarına uymuyor

İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Avrupalı ülkeler, Rusya, Çin, komşu ülkeler ve Asyalı önemli ülkelerle iyi görüşmelerin yapıldığını, bu ülkelerin çoğunun ABD’nin iç yasasına uymadıklarını deklare ettiklerini vurguladı.

Yürütme, Yargı ve Yasma erki başkanları bugün ekonomik meseleler ve ABD’nin yasa dışı yaptırımları dahil ülkenin önemli gündem maddelerini ele aldılar.

3 erk başkanları toplantısının ardından gazetecilere açıklama yapan cumhurbaşkanı Ruhani, İran’ın diğer ülkelerle ekonomik münasebetlerinin geçmişteki gibi sürdüğüne temasla, ABD’nin İran, bölge, İslam dünyası ve hatta müttefiklerine karşı izlediği politika ve rotanın sürdürülebilir olmadığını ifade etti.

Londra’da ABD Başkanı Donald Trump’ın aleyhinde düzenlenen protesto eylemlerine dikkat çeken Cumhurbaşkanı, Amerikan yöneticilerinin sadece İran milleti değil, diğer milletler ve hatta müttefiklerine karşı illegal ve maceracı politika takip ettiğini vurguladı.

ABD yaptırımlarının İran milletine baskı amacıyla tasarlandığına dikkat çeken Cumhurbaşkanı Ruhani, Washington hükümetine karşı Müslümanlar ve gelişmekte olan ülkelerin nefretinin artmakta olduğunu ifade etti.

ABD yönetiminin dünya komuoyu ve İran halkı nezdinde daha da yalnızlaştığını hatırlatan cumhurbaşkanı Ruhani, direniş, mukavemet, planlama, halk ile senkronize olmak ve dost ülkelerle işbirliğinin, düşmanların komplolarını etkisizleştireceğini belirtti.

Başa dön tuşu
Bugün 25 Şubat 2024 (3) içerik yüklenmiştir.