HaberlerİranOrtadoğu

Hasan Ruhani: Yakında AB’nin İran’a destek paketi sunuluyor

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Avrupa turu ziyareti öncesi gündemdeki son gelişmeleri değerlendirdi.

Ruhani, İran ile İsviçre ve Avusturya’ın çok geçmişe dayanan ilişkilere sahip olduğunu hatırlatarak, “Her iki ülke ile ekonomik, ticari, bilimsel ve kültürel ilişkilere sahibiz fakat bu alanlardaki kapasitelerin tümü kullanılmamaktadır. İsviçre ve Avusturya’ya yapacağım ziyaretin amaçlarından biri, ikili ilişkilerde tüm yeteneklerin kullanılmasıdır” dedi.

Avrupa’nın bugünkü tutumunun eskisinden çok farklı olduğunu belirten Ruhani, şunları kaydetti: Bugün Avrupa tek taraflılığa karşı olduğunu daha yüksek sesle dile getiriyor. Bunun yanı sıra bölgesel ve uluslararası konularda etkin bir rol alacağını açık bir şekilde ifade etmektedir.

Ruhani, Avusturya’nın AB Konseyi Dönem Başkanlığını devraldığına değinerek, Viyana’da Avusturya lideri ile bir araya gelip AB’ın yakın gelecekte sunacağı İran’a destek paketini görüşeceklerini dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Ruhani, “Özellikle Suriye ve Yemen halkına karşı yapılan baskılar ve cinayetler gibi çeşitli konuları ele alacağız, zira İran Ortadoğu’nun istikrarında önemli bir rol oynayabilir” ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanı Ruhani, Avrupa ziyareti çerçevesinde sanayi, sağlık, su kaynaklarının yönetimi gibi konularda farklı işbirliği anlaşmalara imza atılacağını duyurdu.

Başa dön tuşu
Bugün 14 Nisan 2024 (36) içerik yüklenmiştir.