AvrupaHaberlerİranOrtadoğu

Hasan Ruhani’nin Avusturya ziyaretinde işbirliği anlaşmaları imzalanacak

İran Cumhurbaşkanı Ruhani’nin büyük bir ticari heyet eşliğinde bugün yapacağı Avusturya ziyareti çerçevesinde iki ülke arasında birkaç işbirliği anlaşmasına imza atılacağı bildirildi.

Avusturya Başbakanlık Ofisi’nden yapılan yazılı açıklamada, “İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin büyük bir ticari heyet eşliğinde, yapacağı Viyana ziyareti çerçevesinde iki ülke arasında birkaç işbirliği anlaşmasına imza atılacak” ifadesine yer verildi.

Cumhurbaşkanı Ruhani’nin Viyana temasları kapsamında Avusturyalı mevkidaşı Alexander Van der Bellen’in yanı sıra bu ülkenin Başbakanı Sebastian Kurz ile bir araya geleceği belirtiliyor.

Avusturya medyasına göre; Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, ABD’nin nükleer anlaşmadan çekilmesinden sonra yaptığı ilk Avrupa gezisinde, Avusturya Ticaret Odası’nda bir konuşma yapacak.

Öte yandan Standart gazetesinde şu ifadelere yer verildi: Avusturya Cumhurbaşkanı Alexander Van der Bellen, Cumhurbaşkanı Ruhani’nin Viyana ziyareti öncesi yaptığı bir açıklamada, Avusturya’nın nükleer anlaşmayı koruma gereği konusundaki tutumunu bir kez daha vurgulayarak, “İran’ın bu anlaşmaya sadık kaldığı sürece, Avrupa’nın da buna bağlı kalması gerekiyor” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Ruhani’nin 2 Temmuz 2018’de resmi bir ziyaret kapsamında İsviçre ile Avusturya’ya gideceği belirtildi.

Başa dön tuşu
Bugün 06 Ekim 2022 (21) içerik yüklenmiştir.