HaberlerİranOrtadoğu

Hasan Ruhani’nin BM Genel Kurulu’ndaki konuşması başladı

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin BM Genel Kurulu’danki konuşması birkaç dakika önce başladı.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin BM Genel Kurulu’danki konuşması birkaç dakika önce başladı.

İran Cumhurbaşkanı Ruhani konuşmasının satır başları şöyle:

Biz baış ve milletlerin haklarından yanayız. Biz zulmü kabul etmeyiz, mazlumu savunuruz.Tehdit etmeyiz, ancak tehditlere de boyun eğmeyiz. Bizim dilimiz saygıya alışıkındır, tehditli konuşmayız. Müzakere ederiz ve karşılıklı saygı kuralları doğrultusunda kazan-kazan yaklaşımını benimsemekteyiz.

Günümüz dünyasında ülkelerin barış, güven ve istikrarı birbirine bağlıdır. Filistin halkı, ırkçı bir rejim tarafından en doğal haklarından bile yoksun kalmıştır. Fakat onların yurtlarını işgal edenler güvende yaşıyor. Yemen, Suriye, Irak, Bahreyn, Afganistan e Myanmar gibi ülkelerde birçok insan savaş ve kıtlıkla karşı karşı kalırken bazıları kendi ülkelerinde kalkınmayı düşünemez.

İran, tarih boyunca farklı dinler ve milletlerle barıştan yana olmuştur. Biz, Babiller’e esir düşen Yahudileri kurtaran milletiz. Ermeni Hıristiyanlara kucak açarak, kendi aramızda farklı dinler ve kavimlerin oluşan “kültürel bir kıta” oluşturduk. İran, her zaman zulüm gören insanları savunmuştur ve günümüzde de Filistin’i savunuyor.

Başa dön tuşu
Bugün 28 Mayıs 2024 (22) içerik yüklenmiştir.