HaberlerIrakOrtadoğu

Haşd-i Şabi Yezidilerin Irak’ın Kuzeyindeki Köylerini Kurtardı

Haşd-i Şabi Kuvvetleri, Musul’un batısındaki Sincar dağlık bölgesindeki Yezidilerin birçok köyünden IŞİD mensuplarını çıkardıklarını ve bu durumun Haşd-i Şabi kuvvetlerinin Suriye sınırına doğru ilerleyişini beraberinde getirdiğini açıkladı.

Bu bağlamda, Kojo köyü de Haşd-i Şabi kuvvetleri tarafından kurtarılan köyler arasındadır. IŞİD mensupları 2014 yılında, aralarında Avrupa Parlamentosu Sakharov Düşünce Özgürlüğü Ödüllerini alan Lamiya Başar ve Nadia Murad olmak üzere bu köyde yaşayan yüzlerce kadını esir almıştı.

Haşd-i Şaabi Kuvvetleri komutanlarından Ebu Mehdi Mühendis bir televizyon kanalına verdiği röportajda, Kojo ve Sincar’daki diğer köylerin Yezidilere bırakılacağını belirtti.

Öte yandan Yezidi kabilesinin lideri Tahsin Said Beg, Haşd-i Şabi kuvvetlerine, köylerini kurtarmalarından ve kurtarılan bu köyleri kendilerine bırakmalarından dolayı, takdir ve teşekkür etti.

Said Beg şu ifadelerde bulundu: ‘Haşd-i Şabi geçtiğimiz günlerde, özellikle Kajo köyü olmak üzere Sincar’ın güneyinde Yezidilerin bazı bölgelerini kurtardı.’

Haşd-i Şabi daha önce, Suriye sınırına 36 kilometre uzaklıkta bulunan El-Baac kasabasının El-Gahtaniyye bölgesi civarlarında kontrolü ele geçirdiklerini ve El-Gahtaniyye’nin batısındaki El-Cezire yerleşim kompleksini kurtardıklarını açıklamıştı. Haşd-i Şabi kuvvetleri bu operasyonlarda 19 IŞİD mensubunu öldürdü.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Mart 2023 (27) içerik yüklenmiştir.