HaberlerIrakOrtadoğu

Haşdi Şabi Birlikleri Halkın Desteği İle Kuruldu

Irak Gönüllü Halk Birlikleri Komutanı sözcüsü, Haşdi Şabi’nin, yüce merci makamının fetvası ve halkın katılımı ile kurulduğunu ve var olmaya devam edeceğini söyledi.

Irak Haşdi Şabi Güvenlik Güçleri Sözcüsü Yusuf El Kelabi Tesnim Haber’e vediği bir röportajda Irak Güvenlik Güçlerinin Musul zaferine ve Haşdi Şabi’nin geleceğine işaret ederek bu konuda şöyle konuştu; Bizim Musul’da elde ettiğimiz zafer, aslında dünyanın tüm hür insanlarının ve teröristler ile mücadelemizde bizim yanımızda duran tüm ülkelerin zaferidir. Aynı zamanda bu zaferi kesinlikle tüm şehitlerimizin fedakarlıklarına borçluyuz. Şehitler ve şehit aileleri bizim iftiharımızdır. Bu zafer ile IŞİD’i meydana getiren düşmanların rüyaları suya düşmüş oldu. Onlar bölgede kriz oluşturmak peşindeler ve Irak’ı bölerek tüm bölgeyi çökertmeyi planlıyorlar.

Sözlerine şu şekilde devam etti; Musul’da elde edilen zafer düşmanın tüm komplolarını ve bölgeyi parçalama yönündeki planlarını altüst etti ve Orta Doğuda iman ve cesaretle canları pahasına direnecek mert insanların olduğunu ispatladı. Allah’ın lütfu ile ve Irak milletinin hayrını isteyen herkesin yardımı ile bu büyük zafere ulaştık.

Bu hususta devam ederek; “Tüm savaş planlarının komutanlarını ve Irak’ın her yerindeki farklı operasyonların zamanlarını Genel Kurmay Başkanlığı planlıyor ve Haşdi Şabi de dahil olmak üzere tüm güvenlik güçleri bu Genel Kurmaya bağlılar. Musul’un özgürleştirilmesinin ardından da askeri operasyonlar devam edecek. Haşdi Şabi kendisine verilecek her türlü görevi yerine getirmeye tamamen hazır durumdadır” şeklinde açıkladı.

Irak Haşdi Şabi Güvenlik Güçleri Sözcüsü Amerika ve “Uluslararası Koalisyon” adı verilen askeri birliklerinin Irak’taki faaliyetleri hakkında ise şöyle konuştu; Biz Haşdi Şabi olarak sürekli olarak Iraklıların tek başlarına topraklarını teröristlerden temizleyebileceklerini ve yalnızca lojistik ve hava desteğine ihtiyaçları olduğunu söyledik. Haşdi Şabi 2014 yılından bu yana Uluslararası Koalisyonun da bulunduğu hiçbir operasyona katılmamıştır.

El Kelabi; “Biz Amerikalılar hakkında belli bir görüşe ve onlarla olan etkileşimlerimiz sonucu elde ettiğimiz çokça tecrübeye sahibiz. Bu açıdan Tüm Silahlı Kuvvetler Komutanı Haydar El İbadi bizim görüşlerimize önem veriyor ve şimdiye kadar Uluslararası Koalisyon ile ortak hiçbir operasyonda yer almadık. Kendi operasyonlarımızda ise Irak Hava Kuvvetlerinin desteğinden yararlanıyoruz. Allah’ın lütfu ile ve kahraman mücahitlerimizin çabalarıyla şimdiye kadar girdiğimiz tüm operasyonlarda zafer elde ettik” diye konuştu.

Yusuf El Kelabi Halk Birliklerinin şimdiki faaliyetlerine ise şöyle değindi; Haşdi Şabi güçleri şuan Suriye ile olan sınırımıza konuşlanmış durumdalar ve teröristler gün boyu ve sürekli birliklerimize saldırıyorlar. IŞİD hala askeri birliklerimizin sınırda bulunması ve Irak-Suriye arası yardım hatlarının kesilmiş olması şokunu atlatabilmiş değil. Bu yüzden teröristlerin gün boyunca Suriye topraklarından askeri birliklerimize saldırılarına şahit oluyoruz.

Haşdi Şabi Güvenlik Güçleri Sözcüsü teröristlerin Irak-Suriye sınırındaki Halk Birliklerine geniş saldırıları hakkında konuşarak; “Üç gün önce teröristler çok sayıda bombalı araçla, tank ve füzelerle Haşdi Şabi güçlerine saldırı düzenlediler ki elbette askerlerimiz Allah’ın Lütfu ile bu saldırıları dağıttı. Şuandaki en önemli ve kapsamlı operasyonumuz Suriye sınırını temizlemek ve kontrol altına almaktır” açıklamalarında bulundu.

Haşdi Şabi birliklerinin geleceği ve bazılarının bu grubu silahsızlandırma ve tasfiye etme çabaları hakkında ise şöyle konuştu; Haşdi Şabi Irak milletinin eteklerinden, bir daha dağılmamak üzere doğmuş bir gruptur ve eğer konuya dikkatli bir şekilde bakarsanız hiçbir şekilde Haşdi Şabi’nin dağılmasına olanak olmadığını anlarsınız. İster sivil olsun ister askeri ve ister siyasi, aklı sahibi hiçbir kimse, düşmanlarını yok ederek devletine ihtişamını veri kazandırma gücüne sahip bu büyük birliği kaybetmeye ve tasfiye edilmesine razı olmaz.

Röportajın sonunda şöyle vurguladı; Haşdi Şabi Birlikleri yasalara uygun şekilde ve anayasanın da onayıyla Irak Parlamentosunda, resmi ve yasal askeri bir kuruma dönüşmüştür ve böylece hiç kimse onun tasfiyesi hakkında görüş belirtemez. Çünkü bu kurumu Irak milleti, yüce merci makamı Ayetullah Sistani’nin fetvası üzerine kurmuştur. Eğer gerekirse onu kapatacak olan yine milletimizdir.

Başa dön tuşu
Bugün 02 Ekim 2023 (36) içerik yüklenmiştir.