Asyaİran

Haşimi: İran, güvenle başarı ve ilerleme yolunda adım atmakta

IRNA Genel Müdürü Seyyid Ziya Haşimi, İran’ın son 40 yılda savaş ve ambargolar karşısında direndiğini belirterek, İran’ın güvenli şekilde başarı ve ilerleme yolunda hareket ettiğini söyledi.

Çin’in Global Times gazetesinin Genel Yayın Müdürü Hu Xinjjing ile yaptığı görüşmede bu ziyaretin İran ile ilgili Çin’de doğru görüntü yaratması temennisinde bulundu. 

İslami Devrim sonrası birçok üniversite açıldığını, medya’nın çok faal hale geldiğini ve IRNA’nın yanında 30 haber ajansının İran’da faaliyet gösterdiğini ifade eden Haşimi, İran’ın petrol, petrokimya, Nano Teknoloji, sanayinde dünyanın sayılı ülkeleri arasında yer aldığını ve 80 milyonluk nüfusu ile bilimsel yayınlar bakımından dünya’nın 15. Ülkesi konumunda oluğunu söyledi.

İran’ın tüm ambargolara rağmen hızlı bir şekilde gelişme gösterdiğini ifade eden Haşimi, düşmanın yaygara kopararak ve medya ablukası ile dünya halklarının İran’ın ilerlemeleri, gerçekleri ve başarılarından habersiz bırakmaya çalıştığını söyledi.

Haşimi, ‘’Bizim muhabirimize Polonya’da Amerika ve Siyonist rejim için başarısızlıkla sonuçlanan konferansa katılım izni vermediler.’’ Dedi.

Aynı durumun Çin için de geçerli olduğunu ifade eden Haşimi, Amerika ve Siyonist rejim medyasının İran ile gerçek dışı haberler yayınlamak için çabalarına değindi.

İranlı kadınların hükümet meclis, kurumlar, üniversiteler, bakanlıklardaki varlıklarına değinen Haşimi, kadınların devrimin ilk yıllarında sosyal ve yönetsel alanlarda fazla aktif olmadıklarını söyledi.

Haşimi, İran-Çin medya ittifakına diğer ülkelerin de katılabileceğini ifade ederek, Amerika medya sultası karşısında bağımsız ülkelerin işbirliği yapması gerektiğini söyledi.

Haşimi ve Çin’in Global Times Genel Yayın Müdürü Hu Xinjing arasında işbirliği protokolü imzalandı.

Protokolün hedeflerinden gelecekte iki taraf arasında işbirliğinin çerçevesinin belirtilmesi, kaynakların mübadelesi, işbirliğinin artması ve medya nüfuz alanının artması olarak sayılmaktadır.

Protokolde anlaşmanın güncellenebileceği ve Rusya’dan da bir medya grubunun ilave edilme imkanı bulunmaktadır.

IRNA Genel Müdürü geçen aylarda Çin ziyaretinde Xinjing ile bir görüşme gerçekleştirmişti.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Haziran 2021 (34) içerik yüklenmiştir.