HaberlerİranKuzey AmerikaOrtadoğu

Haşimi Rafsancani’den Trump’a: Servetinizi ‘‘Mültecilerin’’ Ülkelerini Sömürerek Elde Ettiniz

Ayetullah Haşimi Rafsancani, ABD cumhurbaşkanı adayı Donald Trump’un seçimlerde kazanırsan ilk işim, mülteci ve sığınmacıları sınır dışı edeceğim sözlerine karşılık şunları söyledi: İnsanlık dışı bu iddia öyle bir zamanda ortaya atılmakta ki ABD’li yetkililer şunu çok iyi bilmekteler, şimdiye kadar elde etmiş oldukları güç, kudret ve servet, bu mülteci ve sığınmacıların vatanlarını, özelliklede Afrika ülkelerini sömürmekle, elde edilen güç ve servettir.

Birleşmiş Milletlere bağlı Uluslararası Sosyal Güvenlik Kuruluşları Birliği’nin (ISSA) Genel Sekreteri Hans – Hörst Konkolewsky, dün sabah Nizamın Maslahatını Teşhis Konseyi Başkanı ile bir görüşme gerçekleştirdi.

Ayetullah Haşimi Rafsancani görüşmede Sosyal Güvenlik Kuruluşları’nın sorumluluğunun her düzeyde önemli olduğunu vurguladı ve şunları söyledi: İnsan fıtratı doğrultusunda insanların ihtiyaçlarını en aza indirmek için çalışıp çabalamak kadar değerli bir şey yoktur.

İnsanların gıda, ilaç, eğitim, iş ve ev gibi en zaruri ihtiyaçları temin edilirse, dünya toplumsal olarak ilerleme ve kalkınma yolunda rekabete başlar ve iyi bir netice elde eder.

Dünya genelinde sosyal güvenlik paketleri ciddi olarak uygulansaydı, şu an uluslararası çapta bu kadar insanın gıdaya ihtiyacı olduğuna şahit olmazdık.

Dünya genelinde insanların birbirlerine yardım etme konusunu kültür haline getirmeliyiz ve milletleri ve devletleri buna teşvik etmeliyiz.

Haberlerde de izlediğimiz gibi birçok ülke insanı, can güvenlikleri olmadığından veya gıda problemleri yüzünden, ülkelerini ter ederek gelişmiş ülkelere iltica ederek sığınmaya çalışıyorlar ve bu uğurda birçokları hayatlarını tehlikeye atıyor, hatta birçoğu denizlerde boğularak ölüyor.

İnsanlık dışı bu iddia öyle bir zamanda ortaya atılmakta ki ABD’li yetkililer şunu çok iyi bilmekteler; şimdiye kadar elde etmiş oldukları güç, kudret ve servet bu mülteci ve sığınmacıların vatanlarını özelliklede Afrika ülkelerini sömürmekle elde edilen güç ve servettir.

Sizden beklentimiz tüm dünya genelinde ki insanların günlük gerekli ihtiyaçlarını karşılayacak programlar üreterek, tüm ülkelerde özellikle de fakir ülkelerde ihtiyaç sahibi insanların kalmamasıdır.

Dünya genelinde ki gençler, teknoloji ve iletişim araçlarının sağlamış olduğu imkanatlar sayesinde, yapılan ayrımcılık ve ırkçılığı çok rahat bir şekilde görmekteler ve birçokları sırf bu yüzden, dünya güvenliğini tehdit eden canlı bombalara dönüşmekteler.

Teröristlerin sayı ve içerik bakımından büyüyüp gelişmesinde ki en önemli faktörlerden birisi, sömürgeci ve zorba güçlerin yapmış oldukları ayrımcılık karşısında, halkların duymuş olduğu rahatsızlıklardır.

Eğer terörist faaliyetlerin en büyük nedenlerinden biri olan fakirliğin kökü kurutulmazsa, bu mikrop ve virüs teröristler aracılığıyla tüm dünyaya yayılacaktır.

Medya aracılığıyla programlarınızı haberdar olmaları için tüm dünya genelinde ki insanlara ulaştırmalısınız, ülke yetkililerinden fakirliği ortadan kaldırmak için gerekli adımların atılmasını istemelisiniz.

Aç ve işsiz insan yaptığı her işe bir pabuç giydirebilir, eğer küresel emniyet istiyorsak, bunun yolu dünya genelinde ki tüm ülkelerde sosyal güvenlik paketlerini takviye ederek, insanların özelliklede ailelerin günlük gerekli ihtiyaçlarını temin etmeliyiz.

Birleşmiş Milletlere bağlı Uluslararası Sosyal Güvenlik Kuruluşları Birliği’nin (ISSA) Genel Sekreteri Hans – Hörst Konkolewsky’de görüşme sırasında İran İslam Cumhuriyeti’ne gerçekleştirmiş olduğu seferin nedenlerini şu şekilde açıkladı: güney Asya bölgesinde düzenlenen Sosyal Güvenlik Teknik Uzmanlar Semineri’ne katılmak için geldik ve gördük ki İran sosyal güvenlik alanında birçok değerli adımlar atmış.

Uluslararası sosyal güvenlik yetkilileri açısından, İran İslam Cumhuriyeti’nin bu konuya Anayasa’da yer vermesi, oldukça sevindirici bir durumdur.

Biz de büyük ihtimalle 2013 yılına kadar fakirliğin kökünü kurutmak için gerekli adımları atacağız.

Tüm devletler kendi halkının ihtiyaçlarını karşılamakla mükelleftir ve bu uğurda çalıştıklarını da çok iyi biliyoruz ve biz bu yolda devletlere yardım etmeye hazırız.

Asya ülkelerinde özelliklede İran ve Çin gibi ülkelerde sosyal güvenlik paketlerinin çok iyi olduğunu görüyoruz, kurumumuzun üyeleriyle olan faaliyetlerimizi genişleterek, Irak ve Tacikistan gibi ülkelerde fakirliğin kökünü kurutmak için çalışmalıyız.

İran sosyal güvenlik kurumu başkanı Seyyid Taki Nurbahş’de konuşmasında şunlara değindi: Uluslararası sosyal güvenlik kurumu, 1927 yılında faaliyetine başlamıştır ve dünya genelinde 157 ülke teşkilata üyedir, İran da 40 yıl önce parlamentonun verdiği onay sayesinde, teşkilata üye olmuştur.

Uluslararası Sosyal Güvenlik Kurumu’nun etkileşimli gelişmesi, dünya ticaretinin, sosyal güvenlik kurumlarının ve sosyal güvenlik kurumlarının kasalarının daha sağlam ve etkili biçimde hizmet vermesine neden olacaktır, bu bağlamda Sosyal Güvenlik Uluslararası Birliği Bölgesel Semineri, Sosyal Güvenlik Uluslararası Birliği tarafından düzenlemektedir.

Başa dön tuşu
Bugün 25 Haziran 2022 (2) içerik yüklenmiştir.