FilistinHaberlerOrtadoğu

Hastanelerde yakıtın bitmesi felakete sebep olacak

Filistin Sağlık Bakanlığı hastanelerde kullanılan yakıtın tükenmesi halinde Gazze Şeridi’nde çok büyük bir insani felaketin yaşanabileceği yönünde uyarıda bulundu.

Sağlık Bakanlığı, yakıt yokluğu nedeniyle acil ve hayati öneme sahip hizmetlerin verilemeyeceğini, ilaç depolarının, tahlil laboratuarlarının ve kan bankalarının çalışamaz hale geleceğini söyledi.

Filistin Sağlık Bakanlığı dün (17 Nisan Cumartesi) konuyla ilgili bir bildiri yayınladı. “Gazze Şeridi’ndeki hastaneler halihazırda arka arkaya yaşanan elektrik kesintileri sırasında devreye giren jeneratörleri çalıştırmakta kullanılan yakıtta aşırı derecede yokluk çekilmektedir. Bu durum her an için bir facianın yaşanmasına neden olabilir.”

Sağlık Bakanlığı, Siyonist işgal devletinin yoğun bakım cihazlarının, diyaliz cihazlarının ve diğer tıbbi cihazların bağlanabileceği büyük boyutlu UPS cihazının Gazze’ye girişine izin vermediğine işaret ederek, diyaliz bölümü için tamamen yeterli olacak bir UPS cihazının satın alındığını ve parasının ödendiğini fakat işgal devletinin cihazın Gazze’ye girişini engellediğini bildirdi.

Başta Kızılhaç, Dünya Sağlık Örgütü ve Birleşmiş Milletler Filistinlilere Yardım ve Çalışma Örgütü (UNRWA) olmak üzere uluslararası kuruluşlara ve insan hakları örgütlerine seslenen Filistin Sağlık Bakanlığı, vakit geç olmadan duruma acilen müdahale etmelerini ve yakıt girişine izin vermesi için Siyonist işgal devletine baskı yapmalarını istedi.

Başa dön tuşu
Bugün 02 Aralık 2022 (21) içerik yüklenmiştir.