AsyaHaberlerİranKuzey AmerikaOrtadoğu

Hatemi: ABD uluslararası düzeni kaosa sürüklüyor

İran Savunma Bakanı General Emir Hatemi, Amerika yönetimi uluslararası düzeni kaosa sürüklediğini ve hedeflerine ulaşmak için başta terör örgütleri olmak üzere her şeyi kullanmayı mübah saydığını belirtti.

Pekin’de Çin Merkezi Askeri Komisyonu Başkan Yardımcısı Zhang Youxia ile görüşmesinde bu açıklamayı yapan Savunma Bakanı General Hatemi, uluslararası yasaları çiğnemek, ticari savaş başlatmak, Bercam nükleer anlaşması ve Paris iklim anlaşması gibi uluslararası anlaşmaları hiçe sayarak bu anlaşmalardan çekilmek, Amerika’nın uluslararası düzen ve güvenliğe aykırı bazı uygulamaları olduğunu belirtti.

Başta Ortadoğu bölgesi olmak üzere dünyanın karmaşık şartlarına değinen General Hatemi, tekfirci terör örgütleri Suriye topraklarının nerdeyse yüzde 90 kadarını işgal ettiklerini, fakat Suriye milleti, devleti ve silahlı kuvvetleri dosları İran, Rusya ve Lübnan Hizbullah hareketinin destekleri ile harekete geçtiklerini ve Suriye topraklarının büyük bir bölümünü teröristlerin işgalinden kurtardıklarını vurguladı.

Çin yönetiminin uluslararası platformlarda Suriye devletine verdiği destek de çok etkili olduğunun altını çizen General Hatemi, bugün Suriye’de teröristler nihai hezimetin eşiğine geldiklerini ifade etti.

Görüşmede General Hatemi ve Çinli yetkili ayrıca iki ülkenin bölgede barış, istikrar ve güvenliğin sağlanması için işbirliği yollarını ele aldı ve iki ülkenin silahlı kuvvetlerinin savunma alanında stratejik işbirliğini vurguladı.

Başa dön tuşu
Bugün 20 Nisan 2024 (19) içerik yüklenmiştir.