Haberler

Hatibzade: İran’ın Şanghay’a üyeliği Asya odaklı dış politikamız için önemli bir itici güç

İran Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Said Hatibzade, İran’ın Şanghay İşbirliği Örgütü’ne tam üyeliğinin kabul edilmesine dair yaptığı açıklamada, ‘Bu gelişme, İran’ın komşularıyla ilişkilerini daha da geliştirmesine yönelik doğru ve büyük bir adım ve Asya odaklı dış politikamız için önemli bir itici güç.” dedi.

İRNA’ya göre, Said Hatibzade,  konuyla ilgili olarak  Twitter hesabından  şunları paylaştı: “Şanghay İşbirliği Örgütü’nün İran’ın tam üyeliğini kabul etme kararını memnuniyetle karşılıyoruz. Bu, komşularımızla ilişkilerimizin geliştirilmesine yönelik büyük bir adım ve Asya odaklı dış politikamız için önemli bir itici güç. Bölgenin çıkarlarını ilerletmek için yerel inisiyatiflerden yararlanmak için çabalarımızı sürdüreceğiz.”

Tacikistan’ın başkenti Duşanbe’de düzenlenen 21. Şanghay Zirvesi sonunda, örgütün sekiz ana üyesinin liderleri İran İslam Cumhuriyeti’nin üyeliğini gözlemci üyeden tam üyeye değiştirme konusunda anlaştılar ve ilgili belgeleri imzaladılar. 

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi yaptığı konuşmada, Şanghay İşbirliği Örgütü üyelerine İran’ın örgüte daimi üyeliğini kabul etmelerinden dolayı teşekkür ederek, ŞİÖ’ye bölgesel ve uluslararası güce ulaşması dilediğinde bulundu.

2001 yılında 6 kurucu üye (Kazakistan, Kırgızistan, Çin, Rusya, Tacikistan ve Özbekistan) ile yola çıkan örgüt, 2017’de Pakistan ve Hindistan’ın da katılımıyla üye sayısını genişletmişti.

İran’ın da eklemlenmesiyle güvenlik, ekonomi ve İnsani yardım alanlarında iş birliği öngören örgütün üye sayısı 9 oldu./

Başa dön tuşu
Bugün 07 Ekim 2022 (25) içerik yüklenmiştir.