HaberlerDünyaİranOrtadoğu

Hatibzade’den İngiltere Dışişleri Bakanı’nın iddiasına tepki

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, İngiltere Dışişleri Bakanı Liz Truss’ın açıklamalarına tepki göstererek, sloganın asla yasal kararlara bir cevap olamayacağını belirtti.

İRNA’ya göre, Hatibzade,  dün Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Ateşli tweet’ler belki de iyi (aslında kullandığınız açıklamalara aykırıdır) manşetlere dönüşebilir.”

Hatibzade,  “Ancak slogan asla mahkemeler tarafından verilen yasal kararlara bir cevap olamaz.” dedi.

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan’ın açıklamalarına atıfta bulunan Hatibzade, “Dışişleri Bakanı’nın da belirttiği gibi, İngiltere yaklaşımını değiştirmeli ve bu değişiklik uzun süredir ertelendi.” dedi.

İngiltere Dışişleri Bakanı Perşembe gecesi Londra’nın Nazanin Zageri davasıyla ilgili olarak Tahran’a baskı yaptığını iddia etti.

İngiltere dışişleri bakanı bir Twitter mesajında ​​Çarşamba günü Emir Abdullahiyan’la  görüşmesine atıfta bulunarak, “Zageri  zor bir deneyim yaşıyor, onu eve ve ailesine getirmeye çalışıyoruz.” dedi.

Kitle iletişim şirketi Thomson Reuters için proje yöneticisi olarak çalışan Nazanin Zageri,  3 Nisan 2016’da İran’da tutuklandı.

“Nazanin Zageri” yabancı şirket ve kuruluşlara üye olarak İran İslam Cumhuriyeti’ni yumuşak bir şekilde devirme temalı medya ve siber projelerin tasarım ve uygulamasında yer almıştır.

Nazanin Zageri, 2016 yılında İran İslam Cumhuriyeti’nin yetkili mahkemesi tarafından 5 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Başa dön tuşu
Bugün 09 Ağustos 2022 (23) içerik yüklenmiştir.