İran

Hatipzade: İran, yaptırımların sırf kağıt üzerinde kaldırılmasını kabul etmez

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Said Hatipzade, İran İslam Cumhuriyeti’nin yaptırımların sırf kağıt üzerinde kaldırılmasını kabul etmediğini belirtti.

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Said Hatipzade, “Clubhouse” üzerinden düzenlenen basın toplantısında Arap dünyasından ve Batı ülkelerinden katıldığı basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Said Hatipzade, İranlı ve Suudi yetkililerin Irak’ta görüştüklerine dair yayınlanan gayri resmi bazı haberlere ilişkin bir soruya, “Financial Times’da ilk yayınlanan rapor hakkında şunu söylemem lazım ki biz genel olarak bölgede gerilimi azaltmak ve işbirliğini artırmak için her türlü girişimi memnuniyetle karşılıyoruz ve komşularımızla diyalog kurmaktan yanayız” yanıtını verdi.

Viyana’daki nükleer müzakereleri ‘umut verici’ olarak nitelendiren Hatipzade, “Bu görüşmelerde önemli ilerlemeler kaydedilmiş ve tüm taraflar bir sonuca varmak için ciddiyet ve siyasi irade göstermiştir” dedi.

Viyana görüşmelerinin yapıcı bir ortamda yapıldığını belirten Hatipzade, “Taraflar arasında alınacak tedbirler, tüm yaptırımların kaldırılması ve doğrulama gibi önemli konularda hala bazı anlaşmazlıklar var. Ancak herkesin bir ilerleme kaydetmek için yeterince irade gösterdiğini düşünüyorum” ifadesini kullandı.

Hatipzade, İran ile Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı arasında Viyana’da yapılan son görüşmelerle ilgili bir soruya, “Bu görüşmeler önceki görüşmelerin devamında yapıldı. Ajans, İran’ın faaliyetleri hakkında bize bazı sorular sormuştur ve İran da bu soruları yanıtlamıştır” şeklinde yanıt verdi.

UAEA’nın nükleer anlaşmanın boyutlarının denetçisi olarak rolüne değinen Hatipzade, İran ve UAEA arasındaki işbirliğinin bir kısmının nükleer anlaşmayla ilgili olduğunu söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 09 Aralık 2021 (25) içerik yüklenmiştir.