HaberlerİranOrtadoğu

Hava Kuvvetleri personeli bugün İmam’a biat etmişti

30 yıl önce bugün Hava Kuvvetleri personeli İmam’a biat etmişti. O gün basına yansıyan haberler :

Hava Kuvvetleri personelinden bir grup, İmam Humeyni(ks) karşısında geçit töreni düzenleyip, marş söylediler ve İmam’ın liderliği altındaki İslami hareketle dayanışma içerisinde olduklarını vurguladılar.

Riyad basını ve radyosu: “Mühendis Bazergan Orduyu ikna edemediğini, askerlerin Şah anayasasını desteklediklerini açıkladı. Bazergan ayrıca Başbakan olarak atanmasının ardından halka hitaben yaptığı ilk konuşmasında, “Ben hep asfalt ve düz yollarda hareket etmek zorunda olan zarif bir arabaya benziyorum” dedi.”

Pehlevi Ordusu Genel Kurmay Başkanlığı, Keyhan gazetesinin yayımladığı Hava Kuvvetleri personelinden bir grubun İmam Humeyni’yi (ks) ziyaret ettikleri ve karşısında geçit töreni düzenlediklerini gösteren fotoğrafı yalanladı.

Şah’ın taraftarları, iç kargaşaya yol açmak niyetiyle Hoy kentinde yangınlara sebep olurlarken, Gunbed kentinde de bir kadınlar hamamına saldırdılar.

Tahran’da saltanat ve İslam İnkılâbı taraftarları arasında arbede yaşandı.

“Los Angeles Times” gazetesi muhabiri Ferahabad sokağında çıkan silahlı çatışmada kurşun isabeti alarak hayatını kaybetti.

Tahran’da halkın gösterileri, Pehlevi Şahı’na bağlı kalan askerlerin silahlı müdahalelerine rağmen şiddet kazandı.

Başa dön tuşu
Bugün 14 Mayıs 2021 (25) içerik yüklenmiştir.