DünyaHaberlerİranOrtadoğu

Havacılık sektörüne yaptırım insanlık suçudur

İran İslam Cumhuriyeti Genel Savcısı Kurban Ali Dorri Necefabadi, havacılık alanında İran’a yönelik yaptırımları ”insanlığa karşı cinayet” olarak değerlendirdi.

Necefabadi, 168 kişinin hayatına mal olan 15 Temmuzdaki uçak kazasıyla ilgili açıklamasında, İran’a karşı sivil havacılık alanında yaptırım uygulayan ABD ve Avrupa ülkelerini eleştirdi.

”Uçak parçası ve hizmetine yönelik her türlü yaptırım, insanlığa karşı işlenmiş cinayettir” diyen Necefabadi, ilgili uluslararası kurum ve kuruluşları yaptırımlara karşı göreve çağırdı.

Necefabadi, ”Uçak parçalarının teminini siyasileştirmek ve bu alandaki hizmet alımını engellemek insanlık dışı bir eylemdir” ifadesini kullandı.

Uçuş güvenliğinin artırılmasının milli hedeflerinin ”olmazsa olmazları” arasında yer aldığını kaydeden Necefabadi, İran’daki ilgili tüm birimlerden de görev ve sorumluluklarını yerine getirmelerini istedi.

Sivil havacılık alanında ABD ve Batılı ülkeler İran’a ambargo uyguluyor.

ABD’nin 1995’ten beri yürürlükte olan ambargosu, İran’a sivil ve askeri savaş uçağı satışı ile bunlara ait yedek parçaların teminini yasaklıyor. İran’ın uçak filosunun bakım ve onarımının yabancı firmalarca yapılmasının yasaklanması da ambargo kapsamında yer alıyor.

Başa dön tuşu
Bugün 14 Mayıs 2021 (109) içerik yüklenmiştir.