BilimselHaberlerİranOrtadoğu

Havadan havaya termal füzelerin seri üretimine başlandı

İran İslam Cumhuriyeti Hava Kuvvetleri Komutanı General Hasan Şahsefi, kendi yapımları olan havadan havaya termal füzelerin seri üretimi için Savunma Bakanlığı’nın sanayi sektörüne teslim edildiğini belirtti.

Havadan havaya füze üretiminin seri şekilde savunma bakanlığında yapılacağını vurgulayarak “hava kuvvetlerinde radarlara yakalanmayan uçak çeşitleri ile ilgili projeler de bitti ve bu uçaklar şimdi örnek yapım aşamasına geldi” dedi.

Söz konusu uçakların gerekli deneyimlerden sonra seri üretime geçeceğini vurgulayan komutan “bu konudaki araştırma çalışmaların bu yılın sonuna kadar bitmesini ve daha sonra da seri üretime geçmesini umuyoruz” dedi.

Havadan havaya termal füzelerin deneme aşamasından geçtiğine işaret eden Sefi “bu füze, hava kuvvetlerinde yapılan havadan havaya termal füzelerden biridir. Söz konusu füze,bir uçaktan hedefe fırlatılıyor ve hedefe isabet edene kadar onu takip eder” dedi.

Söz konusu füzenin menzilinin 100 kilometre olduğunu vurgulayan Sefi füzenin çeşitli denemelerde 40 kilometre menzille gittiğini ve yüksekliğe göre bu menzilin değişebileceğini belirtti.

Başa dön tuşu
Bugün 14 Mayıs 2021 (109) içerik yüklenmiştir.