HaberlerDünyaİranOrtadoğu

Hayber Fatihleri tatbikatı sürüyor

Ülkenin kuzeybatı sınırlarında dün başlayan Haybe Fatihleri isimli tatbikat, Ordu Kara Kuvvetleri’nin birliklerinin katılımıyla devam etmekte. Tatbikatta SİHA’lar, farazi düşman hedeflerini yerle bir ederken, iki yeni zırh delici roket başarıyla test edildi.

Tatbikat hakkında açıklama yapan İran İslam Cumhuriyeti Ordusu Kuzeybatı Bölgesel Üssü Komutanı Tuğgeneral Ali Hacilu, ”Hamedan, Kazvin, Zencan Zırhlı Tugayları, Seyyidi Şüheda Hamza 21. ordu, Urumiye 64. ordu, mühendislik ve İHA birimleri gibi güçlerin tatbikatta yer aldığını’ söyledi.   

Tuğgeneral Hacilu,  ayrıca şöyle dedi:  “Bu kuvvetler, geçen hafta 48 saatten daha kısa bir sürede tatbikat sahasına intikal edildiler.”

İran İslam Cumhuriyeti Ordusu Kuzeybatı Bölge Üssü Komutanı, “Bu tatbikat, gerekli süreye ve karargahın duyurusuna kadar devam edecek” dedi.

İran İslam Cumhuriyeti’nin komşu ülkelerden bir beklentisi olmadığına işaret eden Tuğgeneral Hacilu, “Bu ülkeye müdahale eden herkes İran İslam Cumhuriyeti güçlerinin savunmasıyla karşı karşıya kalmıştır” uyarısında bulundu.

İran İslam Cumhuriyeti Ordusu Kuzeybatı Bölge Komutanlığı Komutanı, Siyonist rejimin güvensizlik ve huzursuzluk yarattığına, gerginlik ve bölünme çıkarma niyetinde olduğuna dikkat edilmesi gerektiğini belirterek, “İslam, esenlik ve barış dinidir ve İran İslam Cumhuriyeti’nin tutumundan amacı da, milletlerin barış, güvenlik ve huzurundan başka bir şey değildir.” dedi.

Bu arada, İslam İnkılabı Rehberi’nin Doğu Azerbaycan vilayetindeki Temsilcisi Hüccetül-İslam Al-i Haşim, Siyonist rejimin komşular ve Müslüman ülkelerin ilişkilerinde fitneye sebebiyet vermesi hakkında uyarıda bulunarak, İran’ın tatbikatının komşular için barış ve dostluk mesajı taşıdığını vurguladı.

İslam İnkılabı Rehberi’nin Doğu Azerbaycan Temsilcisi Hüccetül-İslam Seyyid Muhammed Al-i Haşim, İslam İnkılabı Rehberi’nin Batı Azerbaycan Temsilcisi ve ve Ordu Kara Kuvvetleri Komutanı General Kiyumers Heyderi, ülkenin kuzeybatısında düzenlenmekte olan “Fatihan-ı Hayber” isimli tatbikat bölgesine geldiler.

Tatbikatın marjında açıklama yapan Al-i Haşim, kuzeybatı sınır bölgelerinin barış, dostluk ve kardeşlık sınırları olduğuna işaretle, bu kardeşlik ve dostluğun sürmesini istediklerini vurguladı.

Siyonist rejimin Müslüman ülkeler arasındaki iyi ilişkileri bozma ve tansiyon çıkarmaya çalıştığına dikkat çeken Al-i Haşim, işgal ejiminin hayatının sonuna yaklaşdıktça rejimin Müslüman ülkeler arasında anlaşmazlık çıkarmak için komplolarının artmasına tanıklık ettiklerini söyledi.

Ayetullah Hamanei’nin Doğu Azerbaycan Temsilcisi, tatbikatın komşular için dostluk ve barış mesajı, gasıp ve çocuk katili İsrail rejimi için komplo ve düzenbazlıklarıyla artık hayatının son bulması için İslam İnkılabı Rehberi’nin belirlediği 25 yıllık süreyi erteleyemeyeceği mesajını taşıdığını kaydetti.

Al-i Haşim, komşu ülkelerin yetkililerine de, Siyonist rejimin komplolarının tuzağına düşmemelerini de tavsiye etti.

Başa dön tuşu
Bugün 18 Ağustos 2022 (27) içerik yüklenmiştir.