HaberlerIrakOrtadoğu

Haydar El-İbadi: Bazıları Olay Çıkarma Peşindedir

Irak Başbakanı Haydar el-İbadi Haşdi Şabi heyetinin genel merkezine yaptığı ziyarette; biz şehirlerimizi işgal eden IŞİD terör örgütüyle halkımızın zararlarını gidermek, güvenli bir yaşam ve istikrarı sağlamak amacıyla savaşıyoruz. Hizmet istemek ve haklarını talep etmek halkımızın doğal hakkıdır ve bizim görevimiz halkımızın barışçıl bir şekilde dile getirdiği bu taleplerini yerine getirmektir, ifadelerini kullandı.

El-İbadi ayrıca gönüllü halk güçlerinin cesareti ve diğer güvenlik güçlerinin başarıya ulaşmak ve halkı teröristlerin elinden kurtarmak amacıyla yaptıkları fedakarlıklardan övgüyle bahsetti.

Irak Başbakanı, Necef halkını temsil eden heyet ile yaptığı görüşmede halkın taleplerinin önemine işaret ederek; bazıları Necef’in ekonomik olarak çökmesi, bölgeye yatırımcıların ve iş adamlarının gelmemesi için olay çıkarmaya çalışıyor. Irak IŞİD terör örgütü tarafından işgal edilmesi nedeniyle, büyük bir tehlikeyi geride bıraktı ancak güvenlik, ekonomik ve askeri bakımdan geçmişten daha iyi olamadı, ifadelerini kullandı.

Irak’taki son gösterilerde ölü ve yaralı sayıları

Irak Sağlık Bakanlığından Saif Badr katıldığı basın toplantısında; birkaç gün önce ülkenin güneyinde yapılan gösteride, çoğunluğu güvenlik güçleri mensubu 56 kişinin yaralandığını belirtti. Yine yakın zamanda Irak’ta yapılan bir gösteride 8 kişi hayatını kaybetti.

Irak Bakanlar Kurulunun bölgelerinin sorununa çözüm bulabilmesi için azami süresi

Irak Petrol Bakanlığı sözcüsü Asım Cihad katıldığı bir basın toplantısında; Bakanlar Kurulunun bölge yöneticileri, aşiret liderleri ve şeyhleri ile görüştüğünü ifade etti.

Asım Cihad ayrıca güney bölgelerindeki sorunun çözümü için ciddi bir çalışma yapıldığını ve azami süre belirlendiğini belirtti.

Başa dön tuşu
Bugün 06 Ekim 2022 (21) içerik yüklenmiştir.