HaberlerIrakKim, Kimdir?Ortadoğu

Haydar el-İbadi kimdir?

Irak’ta yeni hükümeti kurmakla görevlendirilen Haydar el-İbadi, 1952 yılında Bağdat’ta doğdu.

Irak Cumhurbaşkanı Fuad masum tarafından yeni hükümeti kurmakla görevlendirilen haydar el-İbadi, 1952’de Bağdat’ta doğdu.

İbadi’nin babası, Bağdat Sinir Hastalıkları Hastanesi müdürlüğü ve Irak Sağlık Bakanlığı Genel Müfettişliği görevlerinde bulundu; ancak 1979’da 42 kişilik uzman doktorlar listesinde yer almasına rağmen Baas Partisi’ne üye olmamasından dolayı emekliye sevk edildi.

Bağdat Teknoloji Üniversitesi’nde elektrik mühendisliği öğrenimi gören Haydar el-İbadi, Manchester Üniversitesinde aynı alanda yüksek lisans ve doktora yaptı.

Irak’ta Saddam rejiminin hakim olduğu sürgün döneminde Dava Partisi’nin Londra temsilciliğini yapan Haydar el-İbadi, halen Dava Partisi’nin siyasi büro sorumlusu ve sözcüsü olarak görev yapıyor.

Haydar el-İbadi, Irak Cumhurbaşkanı Fuad Masum tarafından hükümeti kurmakla görevlendirildiğinde Meclis Başkan Yardımcılığı yapıyordu.

2006 seçimlerinde milletvekili olan Haydar el-İbadi, aynı yıl Irak Meclisi Ekonomi ve Yatırım Komisyonu başkanlığına seçildi.

Haydar el-İbadi, işgalden sonra Amerika tarafından atanan İyad Allavi hükümetinde de iletişim bakanı olarak görev yapmıştı.

Başa dön tuşu
Bugün 28 Ocak 2022 (14) içerik yüklenmiştir.