DünyaGenelHaberlerIrakİranOrtadoğu

Haydar El’İbadi : İran’ın terörizmle mücadeledeki tecrübesinden yararlanacağız

Irak başbakanı Haydar el’İbadi, Irak’ın terörizmle mücadelesindeki en önemli müttefiki ve hamisinin İran olduğunu söyledi.

Irak başbakanı, dün gece yaptığı açıklamada, Irak’ın terörizmle mücadelede en fazla yardım ve desteği İran’dan aldığını belirterek, halk güçlerinin Irak’ın el’Anbar eyaletinin teröristlerden temizlenmesi için bölgeye gönderileceğini ve Irak ordusuyla işbirliği yapacağını söyledi.

Irak başbakanı, halk güçlerinin rolüne karşı çıkanların isimlerine değinmeksizin, Irak’ın halihazırda Fars Körfezi’ndeki bazı ülkelerin desteğinde bulunan başta IŞİD olmak üzere teröristlerle savaş halinde olduğunu belirterek, IŞİD tehlikesinin sadece Irak için değil bütün bölge için olduğunu söyledi.

Irak başbakanı, halk güçlerinin varlığına temasla, bu güçlerin geçen yıl Necef’te taklid merci alimlerin fetvasıyla oluşturulduğunu belirterek, bu güçlerin bu zamana kadar teröristlerin kontrolündeki önemli yerlerin geri alınmasında çok önemli başarılar elde ettiklerini söyledi.

Irak başbakanı, daha önce de yaptığı açıklamada, Irak’ın bütün ülkelerden terörizmle mücadelede yardım istediğini bildirmişti.

Başa dön tuşu
Bugün 20 Eylül 2021 (14) içerik yüklenmiştir.