HaberlerIrakOrtadoğu

Haydar İbadi, göstericilerden sabotajcıların belirlenmesi için işbirliğinde bulunmalarını istedi

Irak Başbakanı Haydar Abadi, ülke güvenliğinin halkın büyük fedakarlıklarının bir ürünü olduğunu bildirerek, gösterilere katılanlardan, toplum güvenliğini yok etmeye çalışanların belirlenmesinde işbirliğinde bulunmalarını istedi.

Bağdat’ta haftalık basın toplantısında konuşan Haydar Abadi, göstericilerin can güvenliğinin korunmasının önemine değinerek, ülke genelinde güvenliğin korunacağını belirtti.

Irak’ın, güvenlik sorunundan dolayı çok acı çektiğini kaydeden Abadi, “Göstericilerin taleplerini önemsiyoruz. Bu isteklerden gücümüzün yettiğini yerine getireceğiz ama tüm istekleri karşılayacak güçte değiliz” dedi.

Halkın can ve mal güvenliğinin korunması için güvenlik güçlerinin görevde olduğunu ifade eden Abadi, “Bizden istenen tüm talepleri yerine getiremiyoruz. Göstericiler, içlerine sızıp ülkenin güvenliğini hedef alan kişileri de açığa çıkarmalıdır” diye konuştu.

Irak’ın güney kentlerinde 8 Temmuz’da başlayan gösterilerde şimdiye kadar 8 kişi yaşamını yitirirken 56 kişi de yaralandı.

Irak’ın tek gelir kaynağı ham petrol ihracatının büyük bir kısmını tedarik eden güneydeki Basra vilayetinde başlayan gösteriler Zikar, Babil, Meysan, Divaniyye, Necef, Kerbela ve son olarak da başkent Bağdat’a sıçramıştı.

Hayat şartlarının iyileştirilmesinin talep edildiği gösterilerde, su ve elektrik hizmetlerindeki aksaklıklar, işsizlik ve devlet dairelerindeki yolsuzluklar protesto ediliyor.

Başa dön tuşu
Bugün 15 Haziran 2024 (29) içerik yüklenmiştir.