HaberlerIrakOrtadoğu

Haydar İbadi: Kürdistan’da Vatandaşlara Yönelik Saldırlar Karşısında Elimiz Bağlı Oturmayacağız

Irak Başbakanı Haydar el-İbadi, Kürdistan Bölgesel Yönetiminden halkın barışçıl protesto düzenleme hakkına saygı göstermelerini istedi.

Irak Başbakanı, Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin birçok şehirlerinde düzenlenen ve bazı şehirlerde şiddete sürüklenen protestolara ve son gelişmelere tepki göstererek, “Hükümet, Kürdistan Bölgesinde Iraklı vatandaşlara yönelik saldırılar karşısında eli bağlı oturmayacaktır” açıklamasında bulundu.

El-İbadi, Kürdistan Bölgesinde hükümet çalışanlarına maaşlarının verilmesi hakkında da şunları söyledi: ‘Kürdistan Bölgesindeki yolsuzluklar dikkate alındığında, bu bölgedeki bütün çalışanların maaşlarının ödenmesine imkân yoktur.’

Irak’ın Kürdistan bölgesinde Süleymaniye eyaletinin çeşitli şehirlerinde iki gündür süren protestolarda, polis protestoculara karşı göz yaşartıcı gaz kullandı. Edinilen son bilgilere göre, polis ve Kürt asayiş kuvvetleri, Süleymaniye’nin Feleke el-Serayi bölgesindeki protestocuları göz yaşartıcı gaz kullanarak dağıttı. Protestocular da Irak Kürdistan Demokrat Partisi’nin binasını ateşe verdi.

Başa dön tuşu
Bugün 20 Eylül 2021 (14) içerik yüklenmiştir.