İslami Davet

Hazai: İtalya ile Finans Anlaşmasının imzası Avrupa’nın İran ile çalışma azmini göstermekte

12 Ocak 2018 14:33

Ekonomik Bakan Yardımcısı ve İran Ekonomik ve Teknik Yardımlar Kurumu Başkanı Mohammad Hazai, İtalya’nın İnvitalia Global İnvestment kurumu tarafından İran’a 5 milyar Avro itibar tahsis edilmesinin siyasi ve ekonomik açıdan önemli ve Avrupa’nın İran ile çalışma azminin göstergesi olarak nitelendirdi.

Bu anlaşmanın bir Avrupa ülkesinin İran’a tahsis ettiği en büyük anlaşma olduğunu ifade eden Hazai, daha önce de birkaç anlaşma imzalandığını fakat bu anlaşmanın hacim açısından en büyük anlaşma olduğunu söyledi.

Hazai, anlaşmanın Avrupa’nın İran ile çalışma azmini göstermenin yanında İran’da dünya ile ekonomik ilişkilerini çeşitlendirmek istediğini gösterdiğini belirterek, ‘’İran Asya pazarlarına önem verdiği kadar Avrupa ve diğer ülkelerle ilişkilere de önem vermektedir’’ dedi.

İran Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamaya göre, İran Sanayi ve Maden ile Ortadoğu Bankaları, İtalyan İnvitalia Global İnvestment kurumu ile İran’da İtalyan teknolojisi, teknik mühendislik hizmetleri veya makine ve teçhizatı ile icra edilecek projelerde bu mali kaynaktan yararlanabilirler.

Diğer bankaların da anlaşmaya taraf olabileceği ifade edilen açıklamada, kaynaktan özel ve devlet sektör projelerinin yararlandırılabileceği ifade edildi.

Daha önce Hindistan, Çin, Güney Kore, Danimarka, Avusturya ve Rusya ile de benzer anlaşmalar imzalanmıştı.

Hazai: İtalya ile Finans Anlaşmasının imzası Avrupa’nın İran ile çalışma azmini göstermekte Konusuna Ait Etiketler

Yukarı Çık