AfrikaAsyaHaberlerİranOrtadoğu

Hazar Beşlisi Astana’da Zirve Toplantısı Gerçekleştirecek

Kazakistan Dışişleri Bakanı Abdrahmanov, Hazar Beşlisi Dışişleri Bakanları Toplantısı’nın yeni turunun Astana’da düzenleneceğini açıkladı.
Kazinform’un haberine göre, Kazakistan Dışişleri Bakanı Kayrat Abdrahmanov, bu yılın ikinci yarısında İran da dahil Rusya, Azerbaycan, Kazakistan ve Türkmenistan dışişleri bakanlarının Astana’da Hazar Denizi’nin hukuki statüsünü görüşeceğini bildirdi.

“Şu anda Hazar Denizi’nin yeni hukuki statüsü ile ilgili konvansiyonun taslağının teknik konularını tartışıyoruz” diyen Kayrat Abdrahmanov, şöyle devam etti. Hazar Beşlisi Dışişleri Bakanları Toplantısı’nın kesin tarihi her ülkenin Hazar Denizi’nin hukuki statüsüyle ilgili dahili prosedürlerini belirleyip sözü geçen konvansiyona sunduktan sonra açıklanacaktır.

Geçtiğimiz Aralık 2017’de Rusya’nın başkenti Moskova’da düzenlenen Hazar Beşlisi Dışişleri Bakanları Toplantısı kapsamında Hazar Denizi’nin hukuki statüsünü ele almıştı.

Bu bağlamda bir Rus diplomat, Hazar’a kıyıdaş ülkelerinin Hazar Denizi’nin bölünmesi ilkeleri üzerinde anlaşmaya varıldığını açıklamıştı.

Başa dön tuşu
Bugün 26 Ocak 2022 (44) içerik yüklenmiştir.