HaberlerKafkasya

Hazar Denizi kararlarını 5 ülke ortak alır

Rusya Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Andrey Nesterenko, Hazar Denizi’ndeki sorunlarla ilgili herhangi bir kararın buraya sınırı olan 5 ülke tarafından alınması gerektiğini söyledi.

Rus İtar-Tass ajansının haberine göre Nesterenko, yaptığı açıklamada, öncelikli sorunun Hazar Denizi’nin statüsüyle ilgili olduğunu belirterek, “Hazar Denizi ile ilgili ülkelerin Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de yapılacak 3’üncü zirvesinde soruna karşılıklı kabul edilebilir çözümler üzerinde durulması ve geniş kapsamlı işbirliği yapılması önemli” dedi.

Nesterenko, Aktau’da Rusya, Kazakistan, Türkmenistan ve Azerbaycan liderlerinin yaptığı toplantıda, Hazar’a kıyıdaş ülkelerin Bakü’deki zirvesinin bir an önce yapılması yönünde arzularını dile getirdiklerini kaydetti.

İran Dışişleri Bakanı Manuçehr Mutteki, Rusya, Kazakistan, Azerbaycan ve Türkmenistan liderlerinin Aktau’daki zirvesine tepki göstererek, “Bu toplantı, daha önce üzerinde mutabakata vardığımız Hazar Denizi ile ilgili her türlü sorunun 5 bölge ülkesinin de katılımıyla olması gerektiği ilkesiyle örtüşmüyor. İran, bu dörtlü zirvenin söz konusu ülkelerin çıkarının aleyhine olduğuna inanıyor” demişti.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.