AsyaDünyaEkonomiGenelHaberler

Hazar kıyısı 5 ülke tarafından Hazar denizinin hukuki rejimi ortak bildirisi yayınlandı

Kazakistan’ın Aktao limanında Pazar günü yayınlanan ortak bildirinin ardından İran, Rusya, Kazakistan, Azerbaycan Cumhuriyeti ve Türkmenistan liderleri tarafından yapılan ortak açıklama, Hazar Denizi Hukuki Rejimi’nin kıyı ülkelerin işbirliklerini geliştirmeleri yönünde ortak hedeflerini karşılayacağına yer verildi.

Beş ülke, yayınlanan ortak bildiride, Hazar denizinin hukuki rejiminin yürürlüğü ve Hazar denizi kıyısı ülkeler arasında işbirliğinin geliştirilmesi amacıyla 5 ülkenin dışişleri bakanlıkları temsilcilerince her altı ayda bir gözden geçirme toplantılarının yapılmasına karar verildiğinin altı çizildi.

Ortak bildiriye göre, varılan anlaşma çerçevesinde bir taslak metnin hazırlanmasına başlanmasına vurgu yapıldı.

Bildiride ayrıca, Hazar Denizi Hukuki rejiminin, kıyı devletlerinin endüstriyel, ticari, enerji, ulaştırma, yeni teknoloji, turizm, enformasyon ve diğer alanlarda ilişkiler ve işbirliğinin geliştirilmesinin hedeflendiği kaydedildi.

Hazar Denizi’nin beş ülkesinin cumhurbaşkanları, ortak çıkarlar ve güvenliğe ulaşmak için, Hazar Denizi’nde koordineli güven artırıcı önlemlerin denizdeki askeri faaliyetler alanında da benimsenmesi gerektiğini belirtmişlerdir.

Başa dön tuşu
Bugün 03 Şubat 2023 (1) içerik yüklenmiştir.