HaberlerİranOrtadoğu

Hazreti İmam Seyyid Ali Hamanei: Filistin için mantıklı çözüm yolu gerçek Filistinlilerin katılacağı referandumdur

Dünya Müslümanları Ve Mustazafları İmamı Hazreti İmam Seyyid Ali Hamanei dün yaptığı açıklamada, Avrupa’nın Gazze ve Kudüs’te siyonist İsrail’in cinayetleri karşısında sessiz kalmasını eleştirerek, ”tarihi Filistin ülkesinde hükümet modelinin belirlenmesi dünyanın kabul ettiği referandumdur’ ve ‘elbette ister işgal altındaki Filistin topraklarında isterse bu toprakların dışında dünyanın değişik yerlerinde bulunan Müslüman, Yahudi ve Hristiyan gerçek Filistinlilerin katılacağı referandumdur’ dedi.

Hazreti İmam Seyyid Ali Hamanei, yüzlerce üniversite hocası, ilmi heyet üyesi, araştırmacı ve akademisyeni kabulünde yaptığı konuşmada, İran’ın BM’ye sunduğu Filistin’le ilgili önerisine ve bunun BM’de kayıt altına alınmasına da temasla, ‘’Bu öneri dünyanın kabul ettiği ilkelere uygun değil midir? Neden Avrupalılar bunu algılamaya hazır değiller?’’ diye sordu.

Hazreti İmam Seyyid Ali Hamanei, ‘dönemin Şimri’ ve ‘çocuk katili’ olan işgalci rejim başbakanının Avrupa turuna işaret ederek, “Tarihteki tüm zalimlerin öncüsü olan bu cani, Avrupalılara İran’ın birkaç milyon Yahudi’yi yoketmek istediği yalanını söyledi. Halbuki bizim Filistin için önerdiğimiz çözüm yolu hem tamamen mantıklı hem de demokratiktir” değerlendirmesini yaptı.

Hazreti İmam Seyyid Ali Hamanei, İran İslam Cumhuriyetinin milletler arasında edindiği olumlu konumuna da temasla, “İran İslam Cumhuriyeti, değersiz ve kibirli devletler arasında en çok düşmanla karşı karşıyadır. Fakat diğer ülkeler ve özellikle de bölge halkları tarafından İran’a çok saygı duyulur. Bu yüzden habis düşmanlar her zaman İran’a karşı komplo kurmayı düşünüyor. Allah’ın yardımıyla onlar İran halkı ve devleti karşısında yine de yenilgiye uğrayacaklar” dedi.

Hazreti İmam Seyyid Ali Hamanei, uranyumun yüzde 20 oranında zenginleştirilmesi tecrübesine de işaretle, bunun İranlı gençlerin yetenek ve gücünü göstermesi açısından güzel bir örnek olduğunu belirterek, ”yüzde 20 zenginleştirilmiş uranyumun satışı konusunda bazı şartlar koymuşlar ve bazı yetkililer de bunun için bazı imtiyazların verilmesi konusunda eğilim içindeydiler, ama gençlerimizin çabası ve yüzde 20 zenginleştirmede kararlı tutumumuzdaki direnmemiz sonucunda dünya bizim uranyum temininde Amerika, Rusya ve Fransa’ya ihtiyacımızın olmadığını tamamen görmüştür’ dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 27 Eylül 2022 (18) içerik yüklenmiştir.