HaberlerİranOrtadoğu

Hazreti İmam Seyyid Ali Hamanei: Küresel Sulta Düzeni Günden Güne Açığa Çıkıyor

Dünya Müslümanları Ve Mustazafları İmamı Hazreti İmam Hamanei, Milletvekilleri ve meclis çalışanlarını kabul ettiği görüşmede ülke ve bölge meselelerine dair açıklamada bulundu.

Hazreti İmam Hamanei’nin açıklamaları şu şekilde:

Hazreti İmam Seyyid Ali Hamanei; Meclis “şüphe”, “özgüvensizlik”, “umutsuzluk” ve “dikkatsizlik” gibi sıfatların sembolü olmamalı. Meclis’in bakışı, milli kabiliyetlerimize yönelik umutsuzluğa kapılmamalı.

“İran milleti tarihte; inancın, bilimin, güvenin ve sürdürülebilirliğin bir sembolüdür. İran’a saldıran Selçuklular, İran’ın medeniyetini benimsemekle kalmadılar aynı zamanda İranlı propagandacılara dönüşmeye mecbur oldular. Moğollar da kültürlerini, medeniyetlerini kendi isteklerini bize dayatamadılar.”

40 senedir İran milletine karşı en acımasız düşmanlık girişiminin uygulanmasına tanık olmaktayız. Savaş, yaptırım ve güvenlik komplolarından tutun her çeşit yola başvurdular.

Hazreti İmam Seyyid Ali Hamanei uluslararası anlaşma ve konvansiyonlarla ilgili, ‘’Bu konvansiyonlar ilk önce büyük güçlerin düşünce odalarında ve onların menfaatlerini temin için hazırlanır ve daha sonra bu devletlere bağlı veya onlardan korkan devletlerin katılımıyla sözde uluslararası şekil alır’’ dedi.

Hazreti İmam Seyyid Ali Hamanei, İran gibi bağımsız bir ülkenin bu konvansiyonları kabul etmediği takdirde saldırıya uğradığını ve 150 ülkenin kabul ettiği konvansiyonu nasıl kabul etmediği sorusunun yöneltildiğini söyledi.

Hazreti İmam Seyyid Ali Hamanei, bazı uluslararası anlaşmaların iyi olabileceğini ifade ederek, amaçlarının derinliğinin bilinmediği veya bazı sorunları olan konvansiyonlara katılmanın bir gereği olmadığını söyledi.

Bunun tek çözüm yolu ise Meclis’in bizzat yasa oluşturması, örneğin para aklama ve teröre karşı mücadele yasaları yapmalıdır. Sonunun nerelere varacağını bilmediğimiz yasaları içerdiği olumlu maddelerine rağmen kabul etmemizin hiçbir zarureti yok.

Bunlara ilave olarak, Meclis’teki bazı milletvekillerinin “aile” konusunda Batı’dan etkilendiğini de eleştiren Hazreti İmam Seyyid Ali Hamanei , yasa yapma işinde Meclis’in sorunların tam anlamıyla çözümüne odaklanmasını isteyerek şöyle dedi: Batılı yaşam tarzı, Aile kavramının gerçek anlamına aykırı olarak büyük sorunları da beraberinde getirmiştir. Bu nedenlerden dolayı da İranlı ailelerin sorunlarını gidermek için Batı’nın kadın, erkek, evlat, anne ve babaya ilişkin sergilediği bakış açılarına dikkat etmemeliyiz.

Küresel sulta düzeninin günden güne daha fazla açığa çıktığını hatırlatan Hazreti İmam Seyyid Ali Hamanei , “ABD’de binlerce çocuğun annelerinden ayırma cinayetinin görüntüleri insanı yıpratıyor, ancak Amerikalılar büyük bir çirkinlikle mülteci çocukları ebeveynlerinden ayırıyor” diye konuştu.

Gelişmiş silahlara sahip birkaç ülkenin Yemen halkına ait bir limanı şiddetli saldırılarla işgal etme girişimini sözü geçen cinayetlerin bir diğer örneği olarak adlandıran Hazreti İmam Seyyid Ali Hamanei, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: İnsanlık düşmanları aynı zamanda da İran halkının direnişi dolayısıyla bize karşı düşmanlık besliyor ancak İran milleti Allah’ın yardımıyla ülke içindeki birliğini koruyup onlara galip gelecek.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Eylül 2022 (12) içerik yüklenmiştir.