HaberlerİranOrtadoğu

Hazreti İmam Seyyid Ali Hamanei Nükleer Çalışmalarını Yeniden Başlatılması İçin Hazırlıkların Yarından İtibaren Başlatılması Talimatını Verdi.

Dünya Müslümanları ve Mustazafları İmamı Hazreti İmam Seyyid Ali Hamanei ülkesinin askıya aldığı nükleer çalışmalarını yeniden başlatılması için hazırlıkların yarından itibaren başlatılması talimatını verdi.

İran İslam Devriminin kurucu lideri Hazreti İmam Humeyni’nin Vefat yıldönümü anma töreninde konuşan Hazreti İmam Hamanei, ABD’nin İran’la 2015 yılında varılan nükleer anlaşmadan geçen ay ayrılarak İran’a yönelik yeniden ekonomik yaptırımlar başlatmasını eleştirdi.

Hazreti İmam Seyyid Ali Hamanei, ABD’nin başlattığı ekonomik yaptırımlar için “Bazı Avrupa ülkeleri, İran’ın hem ekonomik yaptırımları kabullenip hem de nükleer faaliyetlerinden vazgeçmesini istiyor. Bu devletlere sesleniyorum, bu rüyanız gerçekleşmeyecek. İran halkı ve devleti, hem ambargoda olup, hem nükleer faaliyetlerinin kısıtlatılmasını kabul etmeyecek” dedi.

Hazreti İmam Seyyid Ali Hamanei, uranyum zenginleştirme faaliyeti konusunda “Nükleer Enerji Kurumu, mevcut nükleer anlaşma kapsamında, 190 bin santrifüje ulaşılması için derhal hazırlıklarına başlamalı ve Cumhurbaşkanı’nın talimatını verdiği diğer hazırlıklar da yarından itibaren başlatılmalı” diye konuştu.

Başa dön tuşu
Bugün 16 Mayıs 2022 (20) içerik yüklenmiştir.