HaberlerİranOrtadoğu

Hazreti Seyyid İmam Ali Hamaney, Hicri Şemsi 1397 yılını, İran mallarını destekleme yılı olarak isimlendirdi

Hazreti Seyyid İmam Ali Hamaney, hicri şemsi yeni 1397 yılının başlaması münasebetiyle yayınladığı mesajda, yeni yılı başta şehit, gazi ve ülkenin ilerlemesinde emeği geçen seçkin kişiler ve umutlara vesile olan gençler olmak üzere bütün İran halkına tebrik etti ve yeni hicri şemsi 1397 yılının hayırlara, bereketlere ve sevinçlere vesile olmasını temenni ederek ‘bu yılı İran mallarını destekleme yılı’ olarak niteledi.

Seyyid İmam Ali Hamaney hicri şemsi geçen 1396 yılını, inişlerin ve çıkışların, acılar ve güzelliklerin olduğu bir yıl olarak değerlendirirken, bu yılı, ”milletin varlığının ve gücünün ve iktidarının yılı’ olarak niteledi ve ‘1396 yılın başlarında cumhurbaşkanlığı ve belediye seçimlerine İran halkından 40 milyondan fazla seçmenin katıldığını bunun çok büyük görkemli bir katılım ve manidar olduğunu belirterek, bu katılım ve görkemlilik Kudüs Günü Yürüyüşü ve 9 Dey Yürüyüşü ve İslam inkılabının yıldönümü 22 behmen yürüyüşünde de görülmüştür’ cümlesini kullandı.

Seyyid İmam Ali Hamaney, yılın son zamanlarında düşmanların İran’da huzursuzluklar çıkarmaya dayalı programları ve çabalarının etkisiz hale getirildiğini, halkın kaos çıkarmak isteyenlere karşı kendiliğinden meydana çıkarak yürüyüş yapmalarının, İran milletinin basiretini, büyüklüğünü ve her zaman meydanlarda hazır olduğunu gösterdiğine işaretle, ”İran milletinin ve hatta düşmanların kaos çıkarmak isteyenlerin adına tamamlamak istediği kişiler bile huzursuzluk karşısında dikilmişler ve böylece bu hadise de İran milletinin büyüklüğünü geçmişe göre daha da açık hale getirmiştir’ dedi.

Seyyid İmam Ali Hamaney, İran İslam Cumhuriyetinin geçen yıl elde ettiği diğer kazanımlara temasla, ‘bölgesel tehditleri fırsata dönüştürülmesi’ gerektiğini belirterek, ‘bölgesel tehditlerin hedeflerinden biri, İran İslam nizamına darbe indirmektir ama İran İslam Cumhuriyeti kesinlikle darbe indirmelerine izin vermediği gibi aksine onları fırsata dönüştürdü’ dedi.

Seyyid İmam Ali Hamaney, mesajının diğer bir yerinde, ‘geçen yılın isminin ‘direniş ekonomisi, üretim ve iş imkanları açma’ sloganının hayata geçirilmesi çerçevesinde, önemli ve umut verici adımların atıldığını belirterek, ”üretim ve iş sahaları açma konusunda güzel işler yapıldı ve geçen yılın sloganı neredeyse yürürlüğe geçti elbette bazı işler de kaldı ki İnşallah onlar da yerine getirilir’ dedi.

Seyyid İmam Ali Hamaney, geçen yıl yaşanan sel, deprem, petrol gemisinin batması, uçağın düşmesi ve vatandaşların hayatını kaybetmesi’ acı olayların da yaşandığına temasla, ‘bu hadiselerin yanısıra ülkenin bazı yerlerinde kuraklık ve halkın çeşitli kesimlerinin geçim sıkıntısı da, bütün herkesin elele vererek ortadan kaldırması gerektiği sorunlar olduğunu kaydetti.

Seyyid İmam Ali Hamaney, halkın ve yetkililerin yeni yıla bakışına da işaretle, ”ben genellikle yılı isimlendirirken yetkilileri dikkate alıyorum, muhatabım başta yetkililer olmak üzere İran halkının bütün kesimleridir ve çalışmak ve çaba göstermeliyiz’ dedi.

Seyyid İmam Ali Hamaney, yeni yılın en önemli konusunun geçmişte olduğu gibi halkın iktisadi ve geçim konusu olacağını belirterek, ”Milli Üretim, iktisadi sorunların başlıca mihveri olmalıdır” dedi ve ‘eğer milli üretim ciddiyetle takip edilir ve bütün herkes bunun için çaba gösterirse, halkın geçimle, işsizlikle ve yatırımla ilgili sıkıntılarının geneli hallolur ve sosyal hayattaki zararları da azalır ve bundan dolayı, bu yılın ismini ‘İran mallarını destekleme yılı’ olarak isimlendirdim” dedi.

Seyyid İmam Ali Hamaney, Hz. Mehdi Sahib’uz Zaman’a ac. (ruhlarımız ona feda olsun) selam ve İslam inkılabının merhum rehberinin ruhuna da fatiha göndererek, bahar bayramı ile maneviyat baharı olan mübarek receb, şaban ve ramazan aylarını da milletin maddi ve manevi aydınlık ve kalkınma için fırsat olarak niteledi.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Ocak 2022 (28) içerik yüklenmiştir.