HaberlerİranOrtadoğu

Hazreti Seyyid İmam Ali Hamaney´e göre Afganistan’da terörün kökleri

Son günlerde Afganistan’ın başkenti Kabil’de düzenlenen üzücü terör saldırıları bir kez daha bu ülkede terör, savaş ve barış meselesi bölge içi ve bölge dışına uzanan çok bilinmeyenli bir denklem olduğunu ortaya koydu.

Hazreti Seyyid İmam Ali Hamaney Salı günü fıkıh dersinde son aylarda Afganistan’da yüzlerce masum insanın tekfirci IŞİD terör örgütünün cinayetlerine kurban gittiğini belirterek şöyle buyurdu: tekfirci IŞİD terör örgütünü kurarak bu örgütü Irak ve Suriye’de halka yönelik zulüm ve cinayetlerinde kullanan eller, bugün bu örgütün söz konusu ülkelerde bozguna uğradıktan sonra IŞİD’i Afganistan’a taşımak istiyor ve son katliamlar da gerçekte bu planın başladığına işaret ediyor.

Afganistan milleti son yaklaşık kırk yılda siyasi ve özellikle güvenlik açılardan kabul edilebilir bir düzeyde istikrara şahit olamadı. Maalesef hali hazırda da bu ülke önemli düzeyde güvensizlik şartları ile karşı karşıya ve bu durum Afganistan’da siyasi istikrarı tehdit eden bir unsura dönüştüğü ve bölgede de olumsuz etkileri olduğu anlaşılıyor.

Afganistan’da güvenlik şartlar, Amerika devleti bu ülkede güvensizlik şartlarını sürdürmeye çalıştığını gösteriyor. Bu konu defalarca bağımsız gözlemcilerle vurgulanan bir konudur. Nitekim söz konusu gözlemciler Afganistan’da güvensizlik şartlarının şiddetlenmesini Washington yönetiminin bu ülkede uzun vadeli kalmalarını haklı gösterme yönünde izlediği hedeflerinden biri olduğunu belirtiyor.

Afganistan’ın eski Cumhurbaşkanı Hamid Karzai Times gazetesine verdiği demecinde şöyle diyor: Amerika devleti terörü yenmek ve kontrol altına almak yerine terör örgütlerinin yüzüne daha fazla kapıları açık bırakıyor.

Hamid Karzai ayrıca Amerika devleti bölgede terör ve radikalizmin temelini atan devlet olduğunu ve tekfirci IŞİD terör örgütünü kullanarak bölge ülkelerini etkilemeye çalıştığını vurguluyor.

Hazreti Seyyid İmam Ali Hamaney ise bu konuda Amerika’nın planları ve hedeflerini iki temel boyutta, yani bölge ülkelerini iç sorunları ile uğraştırmak ve zemini Amerika’nın bölgedeki askeri varlığına hazır hale getirmek boyutlarında beyan ediyor.

Seyyid İmam Ali Hamaney bu bağlamda şöyle diyor: Amerika bu bölgede huzur olsun istemiyor. Amerika bölge devletleri ve milletleri kendi iç meseleleri ile uğraşmalarını ve böylece istikbarın habis uşağı yani siyonizmle uğraşmayı düşünmemelerini sağlamaya çalışıyor. Bu yüzden Amerika’nın desteklediği teröristler için şia veya sünni müslüman fark etmiyor ve ister şia ister sünni, tüm sivil insanlar onların hedefleri sayılıyor.

Afganistan’daki Amerikalı güçlerin komutanı John Nicolson ise en yeni açıklamasında şöyle diyor: Afganistan sınırlarının ötesinde 400 kadar Amerika asker bulunuyor ve gerektiği takdirde terörle mücadele etmek için bu ülkeye sevkedilecektir.

Oysa Amerika IŞİD’i Ortadoğu’dan Afganistan’a taşıyarak bu ülkenin komşularını tehdit etmek istiyor. Zira Afganistan IŞİD’in bu ülkenin komşularına nüfuz etmek için uygun zemin oluşturuyor. Bu çerçevede Amerika’nın tehdit etmek istediği ülkelere İran, Rusya, Çin, Pakistan ve orta Asya cumhuriyetlerini örnek vermek mümkün.

Başa dön tuşu
Bugün 20 Eylül 2021 (14) içerik yüklenmiştir.