AsyaFilistinHaberlerOrtadoğu

Hedefimiz direnişle siyasetin bir olduğu bir yöntemdir

İslamî Direniş Hareketi (Hamas)’ın Siyasi Birim Başkanı Halid Meşal yaptığı konuşmada, Hamas hareketinin Siyonist Başbakan Netanyahu’nun Filistin devletinin kurulması, işgal devletiyle ilişkilerin normalleştirilmesi ve mültecilerin geri dönüşüne ilişkin düşüncelerini tamamıyla reddettiğini belirterek, Netanyahu’nun bahsettiği Filistin devletinin aslında devlet değil büyük bir hapishane olduğunu ifade etti.

Halid Meşal, birçok diplomat ve yetkilinin önünde dün (25 Haziran Perşembe) Suriye’nin başkenti Şam’da yaptığı konuşmada şöyle dedi: “Netanyahu’nun Filistinlilerden kabul etmelerini istediği işgal devletinin Yahudiliğini kesinlikle kabul etmiyoruz. Çünkü bu, altı milyon mültecinin geri dönüş hakkını ortadan kaldırıyor. Yine bunun kabulü, 1948 yılında işgal edilmiş topraklardaki Filistinlilerin köylerinden ve topraklarından çıkarılması anlamına da geliyor. Amerika yönetiminden Filistin halkının, hayalleri satın almayacağını anlamasını istiyoruz.”

Halid Meşal, Filistin davasının salt bir yönetim ve güvenlik davası veya bayrak ve milli marş sorunu olmadığını, bu davanın kimlik ve özgürlük davası, Kudüs ve mültecilerin dönüş hakkı davası olduğunu belirterek, kendilerine göre toprağın her türlü iktidardan, makam ve koltuktan daha önemli olduğunu söyledi.

Meşal sözlerini şöyle sürdürdü: “Filistin halkının minimum programı, 4 Haziran 1967 yılının sınırları içerisinde başkenti Kudüs olacak bir Filistin devleti kurmak ve mültecilerin geri dönmelerini sağlamaktır. Dönüş hakkı altı milyon insanın hakkıdır. Siyonistlerin pazarlamaya çalıştığı alternatif vatan projesini de tamamıyla reddediyoruz. Filistin’in Filistin dışında bir alternatifi veya karşılığı yoktur.”

Filistin direnişine de değinen Meşal, Filistin halkının direnişi stratejik bir seçenek olarak gördüğünü ve direnişin bütün dünyada uygulanan bir hak olduğunu ifade ederek, hiç kimsenin bu hakkı Filistin halkından koparamayacağını ve ayrıca direniş amaç değil araç olduğunu dile getirdi.

Yeni Amerika yönetiminin, Hamas’a yönelik tutumuna da değinen Meşal bu konuda da şunları söyledi: “Obama’nın Hamas’a yönelik, onunla diyalog kurmaya zemin hazırlamak için geliştirdiği yeni dili takdirle karşılıyoruz. Hamas ve diğer direniş gruplarıyla halkın iradesine saygı temeli üzerine ilişki kurulmalıdır. Diyalog için şartlar dayatılmamalı. Bu şartlar daha önce başkalarına da dayatıldı. Bize dayatılacak şartlar kesinlikle sonuçsuz kalacak ve hiçbir sorunu da çözemeyecektir.”

Meşal, Hamas hareketinin tanınmasıyla ilgili olarak da, “Sorun hareketin tanınıp tanınmamasında değildir. Sorun Filistin halkının haklarının tanınıp kabul edilmesindedir. Filistin davası hareketin üstünde ve vatanın maslahatı her türlü maslahatın üstündedir” şeklinde konuştu.

Filistin’deki bölünmeye de değinen Meşal: “İşgale karşı Filistin saflarının birleştirilmesi ve iç cephenin sağlamlaştırılması için iç bölünmenin sona erdirilmesi gerekir. Bütün kurum ve kuruluşlarıyla iç barışı sağlamak için çalışan Hamas hareketi, bu bölünmeyi sonlandıracak her türlü çabayı kuşkusuz destekleyecektir” dedi.

Meşal konuşmasında Batı Yaka’daki gelişmelere de değinerek sözlerini şöyle sürdürdü: “Abbas milislerinin Batı Yaka’da yaptıkları uygulamalar direniş ve Filistin halkının hak ve hukukunu ciddi bir şekilde tehdit ediyor. Bu operasyonlar Hamas, İslami Cihad ve diğer direniş gruplarının liderlerine uzandığı gibi, halkın içindeki önderlere, öğrencilere, âlimlere, işadamlarına ve hocalara kadar da uzanmıştır. Bu milislerin işkenceleri altında bazıları vefat etmiş, bazıları da hastanelere kaldırılmıştır.”

Halid Meşal, Amerika Başkanı Obama’dan yeni söylemine uygun olarak Batı Yaka’da görevlendirilen Amerikalı General Keith Dayton’u geri çekmesini istedi.

Esir değişimi konusuna da değinen Meşal, Hamas hareketinin bu konuda ciddi bir çaba harcadığını, uygun bir anlaşma ortaya koyduğunu ancak işgal yönetiminin inat yüzünden bunu engellediğini belirtti.

Meşal, konuşmasında ayrıca serbest kalan Meclis Başkanı Dr. Aziz Duveyk ile milletvekili Cemal Huveyl’i Filistin halkı adına tebrik ederken, Filistinli kardeşlerinin yanında yer alan Müslüman halklara da teşekkür ettiğini belirtti.

Başa dön tuşu
Bugün 13 Mayıs 2021 (76) içerik yüklenmiştir.