HaberlerİranOrtadoğu

Hedefimiz nükleer silah olmadı, olmayacak

İran’ın, Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK) yönetim kurulu nezdindeki daimi temsilcisi büyükelçi Ali Asker Sultaniye, İran’ın, “ne bugün ne de gelecekte nükleer silah sahibi olmayacağını tüm dünyaya ilan etmek istediğini” söyledi.

UAEK yönetim kurulu toplantısının ardından basına açıklama yapan Sultaniye, ABD ve AB üyesi bazı ülkelerin, tarafsız olması gereken UAEK’yi “politize etmek için çalıştığını” belirterek, “aynı güçlerin Birleşmiş Milletler örgütünü de değiştirmeye çalıştığını” savundu.

İran’ın nükleer programına ilişkin ABD ve AB üyesi bazı ülkelerin yönelttiği eleştirilerin “haksız olduğunu ve gerçeği yansıtmadığını” anlatan Sultaniye, ülkesinin, taraf olduğu Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi Antlaşması(NPT) çerçevesinde nükleer enerji sahibi olmak istediğini ve tıp alanında ihtiyaç duydukları izotop’u üretmek istediklerini kaydetti.

UAEK Başkanı Yukiya Amano’nun, hazırladığı son raporda İran’ın nükleer enerji programına yönelik “haksız ve gerçek dışı bazı eleştiriler yönelttiğini” ifade eden Sultaniye, “Başkan Amano’nun, gelecek raporunda hatasını düzelteceğini umuyorum” diye konuştu.

İran’ın nükleer silah sahibi olmak için uranyum zenginleştirdiği yolundaki iddiaları kesin bir dille reddeden İran heyeti başkanı büyükelçi Sultaniye, İran İslam Cumhuriyeti’nin kurucusu Ayetullah Humeyni’nin de 20 yıl önce, “nükleer silahların İslam inancına aykırı olduğunu ilan ettiğini” hatırlattı.

Sultaniye bir soru üzerine, kendisinin de “nükleer silahların İslam inancına aykırı olduğunu dünya kamuoyuna bir kez daha ilan etmek istediğini” söyledi.

Sultaniye, UAEK yönetim kurulu toplantısında çok sayıda bağlantısız ülkenin İran’a destek olduğunu ve başkan Amano’nun hazırladığı raporu eleştirdiğini belirterek, BM içinde sayıları 100’den fazla olan bağlantısız ülkelerin İran’a verdikleri desteği çok önemsediklerini kaydetti.

İran’ın nükleer programındaki gelişmeleri kaygı ile izlediğini iddia eden ABD ve AB üyesi bazı ülkelerin “gerçeklerden uzaklaştığını” belirten Sultaniye, “bu ülkelerin İran’a yönelik haksız tutumları nedeniyle dünya kamuoyundan her geçen gün daha fazla uzaklaştıklarını ve izole olduklarını” iddia etti.

Kurumun Viyana’daki merkezinde geçen pazartesi günü başlayan Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK) yönetim kurulu olağan toplantısı yarın da devam edecek.

Toplantının 5 Mart Cuma günü sona ermesi bekleniyor.

Başa dön tuşu
Bugün 15 Ocak 2022 (22) içerik yüklenmiştir.