AvrupaHaberlerİranOrtadoğu

Helga Schmidt: 100 şirket İran’la iş müzakeresinde bulunacak

Avrupa Birliği Dış Politika Yüksek Temsilcisi Yardımcısı Helga Schmidt, Avrupa Birliği’nin nükleer anlaşmanın korunması konusunda her zamandan daha fazla kararlı olduğunu belirterek, ”bu hedefe ulaşmak için mekanizmaların oluşturulması için çalışmalar yapılacağını’ söyledi.

Helga Schmidt, dün İran Atom Enerjisi Kurumu başkanı Ali Ekber Salihi ile Oslo’da yaptığı görüşmede, İran ile Avrupa Birliği arasında küçük ve orta düzey şirketler arasında ticari müzakerelerin yapılmasına dair müzakerelere temasla, ‘bu doğrultuda en yakın bir zamanda 100 kadar Avrupa şirketinin ticari amaçla İran’la müzakereye oturacağını’ söyledi.

AB’nin sözkonusu yetkilisi, Avrupa sanayinin yüzde 60’ından fazlasının bu düzeyde çalıştığını ve de Avrupa Birliği’nden bu ticari işbirliğine doğrudan destek verilmesi gibi beklentinin olduğunu söyledi.

Helga Schmidt, mali ve bankacılık konusunda son duruma da değinerek, Avrupa Birliği’nin İran’la ticari ve mali ilişkiler konusunda çözüm yolu bulma konusunda taahhütlerine bağlı olduğunu söyledi.

Sözkonusu görüşmede İran Atom Enerjisi Kurumu başkanı Ali Ekber Salihi de, İran açısından nükleer anlaşmanın korunması için zalimane yaptırımlar karşısında ve de İran’ın ihtiyaçları ve beklentilerinin karşılanması gerektiğini belirterek, bunun dışında İran’ın yaptırımların devam ettiği bir süreçte nükleer anlaşmayı asla kabul etmeyeceğini söyledi.

İran Atom Enerjisi Kurumu başkanı, ‘Avrupa Birliği’nin nükleer anlaşmanın korunması için bu zamana kadar olumlu adımlar attığını ama şimdiki ortamda Avrupa Birliği’nin siyasetlerinin uygulamada sonuçlarına yoğunlaşmak gerektiğini’ söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 27 Eylül 2022 (18) içerik yüklenmiştir.