FilistinHaberlerOrtadoğu

Hem işbirliği yapıp, hem iç barış istenemez

En-Necah Üniversitesi’nde siyasi bilimler profesörü olan Dr. Abdüssettar Kasım, Fetih lideri Mahmut Abbas’ın bölünmenin nedenlerine bakmaksızın iç barıştan yüzeysel olarak bahsettiğini belirterek, Abbas’ın bugün yaptığı konuşmanın ise bir başkanın yapacağı konuşma düzeyinde olmadığını ifade etti.

Başkanlık süresi bitmiş olan Mahmut Abbas’ın bugün (24 Nisan Cumartesi) yaptığı konuşmayı değerlendiren Abdüssettar Kasım şöyle dedi: “İç bölünmeye neden olan sebepler ortadan kaldırılırsa iç barış kendiliğinden oluşur. Fakat 2005 ve 2007 tarihlerinde Mekke’de anlaştığımız halde bir netice alamadık, çünkü bölünmenin ana nedenlerini ortadan kaldırmamıştık”.

Filistinli analist daha sonra şöyle dedi: “Ebu Mazin! Bir taraftan düşmanla işbirliği yaparken diğer taraftan iç barış istediğini nasıl söylersin? Bu doğru değil. Mısır’ın Filistin barışı için ortaya koyduğu taslağın da gerçekle alakası yoktur ve barış için belge olamaz”.

Kasım, sözlerini şöyle sürdürdü: “Mısır’ın hazırladığı taslağı imzalamak bir yere kadar gerginliği azaltır, fakat özünde Ortadoğu Dörtlüsü’nün şartlarını kabul etme ve işgal rejimini tanıma gibi bölünmenin ana nedenlerini oluşturan maddeleri içerdiğinden iç bölünmeyi asla ortadan kaldıramayacaktır”.

Başa dön tuşu
Bugün 03 Aralık 2022 (25) içerik yüklenmiştir.