FilistinHaberlerOrtadoğu

Heniye: Trump’ın Kudüs karşıtı kararı gerçekleşmeyecektir

Filistin İslami direniş hareketi Hamas’ın siyasi büro başkanı, Türkiye’de Kudüs ile dayanışma toplantısına gönderdiği mesajında, Amerika başkanının Kudüs karşıtı kararının ” gerçekleşmeyeceğini” bildirdi.

Fars haber ajansının bildirdiğine göre pazar günü Türkiye’nin çeşitli kentlerinde, Amerika başkanı Donald Trump’ın Kudüs ile ilgili kararına karşı ve de işgal altındaki bu kente destek bağlamında gösteriler düzenlendi.

Hamas siyasi büro başkanı İsmail Heniye söz konusu mesajda İsrail’in bir devlet olmadığını ve bu yüzden ona başkent belirlenemeyeceğini belirterek: ” Kudüs, Arabi ve İslamidir ve her zamanı Müslümanların en öncelikli meselesi olmaya devam edecektir” dedi.

Bu arada aynı zamanda Hamas’ın otuzuncu kuruluş yıldönümü nedeniyle bu hareket Lübnan’ın Sayda kentinde, Kudüs ve tüm Filistin’in özgürleşmesi sloganı ile, çeşitli Filistinli ve Lübnanlı şahsiyetlerin katılımı ile tören düzenledi. yapılan törende Kudüs’ün ” tek parça” olduğu ve ” doğu ve batıya bölünme ve işgalinin” kabul edilemeyeceği belirtildi.

Bu arada Kudüs ile dayanışma gösterileri dünyanın diğer bölgelerinde de devam etti. Dün de Bosna Hersek ve Pakistan’da Kudüs’e destek gösterileri devam etti

Başa dön tuşu
Bugün 18 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.