FilistinHaberlerOrtadoğu

Heniyye, Arapların siyonistlerin Sudan’ı bombalamasına karşı tutumunu eleştirdi

Filistin Başbakanı İsmail Heniyye, Siyonist işgal ordusunun Sudan’ın Yermuk askeri teçhizat fabrikasını bombalamasını kınayarak, Siyonist terörün bu saldırıyla Filistin topraklarını aştığını söyledi.

Gazze’nin kuzeyinde bulunan Hulefa-i Raşidin Camiinde verdiği Cuma hutbesinde, başta Filistin olmak üzere ümmetin sorunlarını kendine dert etmenin bedelini ödeyen Sudan’a yapılan saldırıya karşı diğer Arap ülkelerinin gösterdiği tavrı eleştirerek, Filistin’in hükümet ve halk olarak Sudan’ın yanında yer aldığını belirtti.

Sudan ile Filistin arasında uzak bir mesafe olmasına rağmen Sudan’ın birinci intifadadan beri Filistin halkının yanında yer aldığına dikkat çeken Heniyye, hükümet olarak Sudan’dan vazgeçmeyeceklerini kaydetti.

Mahmut Abbas’ın son yaptığı açıklamalara da değinen Heniyye, “Kim olursa olsun, hiç kimse Filistin toprağının bir karışından veya mültecilerin dönüş hakkından vazgeçme yetkisine sahip değildir. Çünkü bu haklar, şahısların malı değildir. Bunlar, sadece ve sadece Filistin halkının malıdır. Biri ‘Safed benim şehrim ve ben orada yaşamayacağım’ diyorsa, ben de ‘El-Cevre ve Askalan benim memleketim, Allah’ın izniyle orada yaşayacağım’ diyorum” şeklinde konuştu.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Haziran 2021 (34) içerik yüklenmiştir.