FilistinHaberlerOrtadoğu

Heniyye, Avrupalı parlamenterlerle görüştü

Filistin Başbakanı İsmail Heniyye, Filistin Hükümeti’nin Gazze’nin yeniden imarının yabancıların gözetiminde yapılmasına bir itirazı olmadığını söyledi.

Heniyye, Avrupalı parlamenterlerden oluşan heyetin savaşın yol açtığı yıkımı yakından görmek için Gazze’ye gelmesini de “tarihi bir adım” olarak niteledi.

Başbakan Heniyye, dün (16 Ocak Cumartesi) Gazze kentindeki hükümet binasında Avrupa’dan gelen heyeti kabulünde, Gazze Şeridi’nin savaş sonrası büyük bir sıkıntı yaşadığını ve Filistin Hükümeti’nin büyük devletler ile diyalog yolunu açmak için çalıştığını belirtti.

Heniyye, “Fakat, sizin gibi Avrupa ülkelerinden gelen bazı kimselerden başka hiç kimse ve hiçbir devlet bizi dinlemedi. Sizler, vicdanı ölmemiş kimselersiniz” dedi.

Filistin Başbakanı, Birleşmiş Milletler’in, Avrupa veya Arap ülkelerinin Gazze’nin yeniden imarına gözcülük etmek üzere bir komisyon oluşturmasına Filistin Hükümeti’nin herhangi bir itirazının olmadığını söyledi.

Filistin Hükümeti’nin belirli esaslar çerçevesinde 1967 sınırlarında bağımsız bir Filistin devleti kurulmasına da karşı olmadığını ifade eden Heniyye, bu esasları şu şekilde sıraladı: Kudüs’ün Filistin devletinin başkenti olması, Filistinli mültecilerin anavatanlarına dönmeleri, Siyonist zindanlardaki esirlerin serbest bırakılması ve Filistinli gruplarla yapılacak uzun süreli bir ateşkese bağlı kalınması.

Avrupalı parlamenterlerin savaşın yol açtığı yıkımı yerinde tespit etmek üzere Gazze’ye gelmelerinin tarihi bir adım olduğunu ifade eden Heniyye, Ambargoyu Kırma Avrupa Komitesi’ne de ambargonun kaldırılması için gösterdiği çabalardan ötürü teşekkür etti.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.