FilistinHaberlerOrtadoğu

Heniyye diyalog için Abbas’ı görüşmeye çağırdı

Filistin Başbakanı İsmail Heniyye, kapsamlı bir iç barış için başkanlık süresi bitmiş olan Mahmut Abbas’ı Gazze veya başka bir yerde görüşmeye davet ederek, Filistin hükümetinin ulusal temeller üzerinde barışın sağlanmasını isteyen Filistin gençlerinin taleplerini de olumlu bulduklarını söyledi.

Filistinli gençlere seslenen Başbakan Heniyye şunları söyledi: “Kapsamlı bir barış ve her türlü sorunu ele almak için Ebu Mazin’i Gazze veya başka bir yerde görüşmeye davet ediyorum. Yapacağımız görüşmede iç barışı engelleyen unsurları tek tek ele alalım ve iç bölünmenin sona erdirilip birliğin sağlanmasını isteyen halkın çağrısına tercüman olalım. Hükümet olarak Gazze ve Batı Yaka’da başlayan bu süreci takip ediyoruz. Birlik isteyen bu halka hükümetin bütün bakanlık ve kurumları sonuna kadar destek veriyor. Halkın bu talebini yüksek sesle haykırması için de hükümet her türlü imkânı sağladı.”

Filistin’deki iç bölünmenin birçok nedeni olduğunu söyleyen Heniyye, bunlardan en önemlisinin iç bölünmenin devam etmesini isteyen dış güçler odlunu, bununla Filistin davasının gündemden düşmesinin amaçlandığını dile getirdi.

Filistin’de barışın sağlanmasının önünde duran engellerden birinin de bazı Filistinli liderlerin bu konuda gereken özgür iradeyi ortaya koyamamaları olduğunu belirten Heniyye, hükümetin diğer direniş gruplarıyla birlikte bu konuda ciddi bir irade gösterdiğini söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 29 Ocak 2023 (15) içerik yüklenmiştir.